Dąbrowski: Fit For 55 musi uwzględniać zaangażowanie Polski na Ukrainie

25 kwietnia 2022, 13:45 Energetyka

– Dzisiaj bezpieczeństwo Europy powinno być priorytetem. Sankcje, które zostały nałożone przez Polskę wobec Rosji, zmieniają podejście do transformacji energetycznej. Pakiet Fit For 55 należy dostosować do możliwości poszczególnych państw i obecnej sytuacji – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas Europejskiego Kongresu Energetycznego w Katowicach.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Fot. BiznesAlert.pl

– Chciałem zapewnić Panią Kadri Simson, że cały polski sektor jest w trakcie transformacji i chce się transformować. Pakiet Fit For 55 należy dostosować do możliwości poszczególnych państw. Transformacja w tak ambitnym harmonogramie, który proponuje Unia Europejska, jest obecnie niemożliwe technicznie i finansowo – podkreślił prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski podczas panelu, który został poświęcony dyskusji o pakiecie Fit For 55.

– Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której energia przestanie być dobrem podstawowym, a będzie ekskluzywnym. Dostosowanie projektów unijnych, które są prezentowane w przestrzeni publicznej, powinno być wspólnym celem. Europa musi zadbać o swoją gospodarkę, aby nie zostać w tyle w wyścigu z innymi, np. Chinami – podkreślił Wojciech Dąbrowski.

– Obecnie znajdujemy się w sytuacji zagrożenia inwazji Rosji nie tylko na Ukrainę, ale w przyszłości na inne kraje. Dzisiaj bezpieczeństwo Europy powinno być priorytetem. Sankcje, które zostały nałożone przez Polskę wobec Rosji, również rodzą konsekwencje i zmieniają podejście do transformacji energetycznej. Powinniśmy być solidarni i apeluję o to, żebyśmy byli tacy również w Unii Europejskiej. Wojna na Ukrainie pokazuje, jak szybko można stracić bezpieczeństwo energetyczne – powiedział prezes PGE.

Opracował Jędrzej Stachura

Hahn: Transformacja energetyczna musi być elastyczna, ale być może jeszcze szybsza