Damanaki: Niebieska energia szansą dla gospodarki unijnej

4 marca 2014, 12:34 Energetyka

Jak czytamy w EurActiv.pl, komisarz Maria Damanaki wezwała przedsiębiorstwa do uwzględnienia oceanów i innych zbiorników wodnych jako potencjalne źródła zysku gospodarczego. Jednak przestrzegła przed „szaleńczą gorączką złota”.

„Oceany są bogate w niewykorzystaną energię i zasoby, co stwarza duży potencjał w kwestii rozwoju gospodarczego. Tym samym może się to przyczynić do utworzenia nowych miejsc pracy zarówno na morzu, jak i na lądzie” – powiedziała komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki podczas Światowego Szczytu Oceanów, który odbył się w dniach 24-26 lutego br. w San Francisco. Ocenia się, że może to być nawet 5,4 mln nowych miejsc pracy w Unii Europejskiej (UE), a zyski mogą sięgnąć 500 mld euro. „Zmagamy sie z recesją, zasoby na lądzie się kończą. Oczywiste jest, że powinniśmy teraz zwrócić naszą uwagę na oceany” – stwierdziła na szczycie.

Badania Unii sugerują, że same zasoby oceanów mogą pokryć trzy czwarte całkowitego zapotrzebowania na energię w Unii Europejskiej do 2030 r. Główny nacisk kładzie się na energię pozyskiwaną z fal. W zeszłym miesiącu Damanaki i komisarz ds. energii Günther Oettinger opublikowali „plan działania”, który ma na celu rozwój pozyskiwania energii z oceanów. W czasie prac nad nowymi rozwiązaniami nie pominięto również trudności, które mogą się pojawiać. Szczególnie chodzi o wysokie koszta związane z technologią, bariery infrastrukturalne (np. przyłączenie do sieci czy rozbudowa portów) oraz przeszkody administracyjne (np. skomplikowane zezwolenia).

Pozyskiwanie energii z morskich zasobów wywołuje również dyskusję na temat środowiska. Szczególną uwagę zwraca wpływ szlaków żeglugowych i rozwoju infrastrukturalnego na wyjątkowo delikatny ekosystem oceanów. Damanaki, która jest odpowiedzialna również za politykę rybołówstwa, podkreśliła w swoim przemówieniu, że eksploatacja zasobów oceanów nie może przekształcić się w „szaleńczą gorączkę złota” – czyli w nadmierną i niezrównoważoną eksploatację. „Nie możemy zapominać, że każdy rozwój zachodzi w bardzo szybkim tempie. Obietnica nowych bogactw pochodzących z zasobów morskich nie powinna przesłonić nam zagrożeń i konsekwencji wynikających z ich wykorzystywania dla przyszłych pokoleń” – zwraca uwagę Damanaki.

Stephan Singer, dyrektor ds. światowej polityki energetycznej w WWF, powiedział, że organizacja popiera wezwanie Damanaki do produkcji energii odnawialnej na morzu i szczególnie do „inwestowania w morką energię wiatrową”. Również zespół międzypartyjny Parlamentu Europejskiego ds. zmian klimatu, różnorodności biologicznej i zrównoważonego rozwoju rozpoczął niedawno prace mające na celu zwiększenie wiedzy na temat ochrony środowiska morskiego.

Europa ma dostęp do wielu mórz i oceanów: Oceanu Atlantyckiego i Arktycznego, Morza Śródziemnego, Bałtyckiego, Czarnego, Północnego, Adriatyckiego i Jońskiego. Szacuje się, że do końca 2020 r. 75 proc. populacji świata będzie mieszkało na terenach przybrzeżnych.

Źródło: EurActiv/CIRE.PL