Dania: Baltic Pipe pomoże Polsce zastąpić węgiel gazem

9 kwietnia 2019, 12:00 Alert

Gaz może doskonale współgrać z rozwojem energetyki odnawialnej w Europie przechodzącej transformację energetyczną. To paliwo pochodzące z Baltic Pipe może wypchnąć węgiel z miksu energetycznego Polski zmniejszając emisje CO2 w tym kraju. Takie są wnioski z rocznego raportu duńskiego operatora sieci przesyłowej za 2018 rok.

fot. Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.5)

Duński operator sieci przesyłowej podkreśla w raporcie rosnącą rolę gazu w transformacji energetycznej w Europie. Duńczycy zaznaczają, że błękitne paliwo może współgrać z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE) zależnymi od pogody.

Duński operator przypomina jednocześnie, że w listopadzie podjęto ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące budowy Baltic Pipe: gazociągu z Norwegii przez Danię do Polski. Rozpoczęcie pracy tego gazociągu o długości 900 km ma nastąpić w 2022 roku. Jego użytkowanie zwiększy trzy- czterokrotnie wolumen gazu słanego przez Danię w porównaniu do stanu obecnego.
Energinet podkreśla, że chociaż gaz jest paliwem kopalnym, to jednak Baltic Pipe będzie korzystny dla transformacji energetycznej. – Polska jest dziesiątym co do wielkości konsumentem węgla na świecie. Gaz przesyłany przez Baltic Pipe może w 15 procentach zastąpić węgiel wykorzystywany w polskich elektrowniach. Zmniejszy to emisję CO2 w Polsce o 1 procent rocznie – odpowiada to ok. 4-5 procentom rocznej duńskiej emisji CO2.

Baltic Pipe przynosi również bezpośrednie korzyści Danii. Projekt zwiększy wolumen gazu w duńskim systemie gazowym, dzięki czemu koszty operacyjne mogą być rozłożone na kilku uczestników rynku – podkreślono w raporcie. – Baltic Pipe ma pomóc utrzymać dotychczasowy poziom taryf dla duńskich konsumentów i firm, a także ma pomoc zabezpieczyć duński system gazowy, który będzie odgrywał ważną rolę w przyszłym systemie energetycznym. Ma on stać się nutralny pod względem emisji CO2 – mówi Torben Brabo, dyrektor generalny Energinet, cytowany w raporcie.

Pod koniec ubiegłego tygodnia operator polskiego systemu przesyłowego Gaz – System złożył do polskich, duńskich i szwedzkich władz oraz organów regulacyjnych komplet wniosków środowiskowych w sprawie budowy Baltic Pipe.

Bartłomiej Sawicki