Duńczycy przygotowują się do budowy kluczowego odcinka Baltic Pipe

21 kwietnia 2021, 07:00 Alert

W Danii trwają zaawansowane prace budowlane nad lądową częścią tzw. Korytarza Norweskiego, łączącego złoża gazu w Norwegii poprzez Danię z Polską. Na początku kwietnia rozpoczęły się przygotowania do budowy „wpinki”, a więc gazociągu, który połączy duński system przesyłowy z norweskimi gazociągami przesyłowymi prowadzącymi na południe Europy do Niemiec. Umożliwi ona przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe z Norwegii poprzez Danię do Polski.

Miejsce (zaznaczone na czerwono) trwających badań nad "wpinką" duńskiego systemu przesyłowego i norweskiego u zachodnich wybrzeży Danii na Morzu Północnym. Dane; Energinet
Miejsce (zaznaczone na czerwono) trwających badań nad "wpinką" duńskiego systemu przesyłowego i norweskiego u zachodnich wybrzeży Danii na Morzu Północnym. Dane; Energinet

Prace w Danii

Na początku 2020 roku w Danii rozpoczęły się prace budowlane lądowego odcinka Baltic Pipe. Ma on przebiegać przez terytorium Danii, od Morza Północnego do Morza Bałtyckiego. Jego długość na terenie Danii to 220 km.

Dania rozpoczęła prace budowlane przy Baltic Pipe

Obecnie trwają zaawansowane prace budowlane na wyspie Fonia, a także przygotowania do budowy tłoczni gazu w południowo–wschodniej części wyspy Zelandia. Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez Gaz-System, 15 kwietnia rozpoczęły się prace przygotowawcze budowy podmorskiego gazociągu łączącego Polskę i Danię, a więc właściwego gazociągu Baltic Pipe. Mają one potrwać do końca maja.

Obszar objęty badaniami, które mają potrwać od 15 kwietnia do końca maja. Fot. Gaz-System

Obszar objęty badaniami, które mają potrwać od 15 kwietnia do końca maja. Fot. Gaz-System

Prace budowlane, rozumiane jako układanie samego gazociągu mają się rozpocząć w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej 20 czerwca, a zakończyć 31 lipca w obszarze szwedzkiej WSE. Badania odcinka gazociągu mają potrwać do końca maja, ma on przebiegać po WSE i wodach terytorialnych Danii oraz Polski. O harmonogramie prac budowlanych morskiego odcinka gazociągu można przeczytać tutaj.

W ubiegłym tygodniu w Senacie Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zapowiedział, że jeżeli nie będzie przeszkód pogodowych, morski odcinek gazociągu Baltic Pipe może zostać ukończony jeszcze w tym roku. Podobnie wypowiadał się w marcu prezes Gaz-System Tomasz Stępień, który ocenił, że realizacja projektu gazociągu Baltic Pipe mającego połączyć Polskę, Danię i Norwegię przebiega bez problemów pomimo pandemii koronawirusa. – W tym roku planujemy pospawać cały gazociąg podmorski – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP). 

Naimski: Morska część Baltic Pipe może być gotowa jeszcze w tym roku

Prace nad „wpinką” Baltic Pipe już trwają

W międzyczasie prace przygotowawcze nad tzw. wpinką duńskiego systemu przesyłowego do norweskich gazociągów przesyłowych, Europipe II na Morzu Północnym, rozpoczęły się na początku kwietnia. Pierwotnie miały się rozpocząć pod koniec marca. Z informacji rybaków na Morzu Północnym oraz duńskiej agencji żeglugi wynika, że duński operator systemu przesyłowego Energinet rozpoczął prace nad budową wpinki. Siedem jednostek (licząc holownik, pogłębiarki, statek badawczy i barki) jest zaangażowanych w budowę w pobliżu miejscowości Houstrup.

Układanie rur na Morzu Północnym ma się zakończyć w październiku, a przeprowadzi je Pioneering Spirit. Nowe połączenie między gazociągiem przesyłowym z Norwegii do Europy a Europipe II na Morzu Północnym, zostanie doprowadzone do plaży Houstrup na zachodzie Danii. Będzie to jeden z pięciu elementów gazociągu Baltic Pipe. Gazociąg ma liczyć 105 kilometrów. W ramach inwestycji powstanie także 19-kilometrowy gazociąg lądowy, od miejsca wyjścia na ląd do terminalu odbiorczego gazu w Nybro. Zgodnie z dokumentami przetargowymi, przekazanymi przez Energinet, wartość umowy wynosi około 88 mln euro. Kontrakt zrealizuje szwajcarska firma Allseas.

Jest porozumienie o „wpince” potrzebnej Baltic Pipe

Korytarz Norweski

Celem projektu Baltic Pipe jest stworzenie nowego korytarza dostaw na europejski rynek gazu. Gazociąg połączy norweską sieć gazową na Morzu Północnym, z duńską i polską siecią przesyłową. Trasa gazociągu na Morzu Bałtyckim, rekomendowana w ubiegłym roku, liczy ok. 275 km, przebiega przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną (na odcinku ok. 80 km).

Na cały projekt nazywany Korytarzem Norweskim składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Od października 2022 roku, Baltic Pipe będzie mógł przesyłać rocznie do 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Koszty gazociągu wynoszą ok. 16 mld duńskich koron (czyli ok. 1,6-2,2 mld euro).

Bartłomiej Sawicki

Marszałkowski: Baltic Pipe, cała naprzód! Jak będzie wyglądać budowa? (ANALIZA)