Dania chce zbudować hub energetyczny na Morzu Północnym

5 lutego 2021, 06:30 Alert
Wizualizacja hubu energetycznego na Morzu Północnym. Fot. Duńska Agencja Energii
Wizualizacja hubu energetycznego na Morzu Północnym. Fot. Duńska Agencja Energii

Dania osiągnęła przełomowe porozumienie w sprawie budowy hubu energetycznego na Morzu Północnym. Ma być to sztucznie zbudowana wyspa 80 kilometrów od brzegu półwyspu Jutlandii. Będzie własnością partnerstwa publiczno-prywatnego. Hub ma wzmocnić integrację europejskich sieci energetycznych i zwiększyć produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Hub energetyczny na Morzu Północnym

Dania chce do 2050 roku zakończyć wydobycie ropy i gazu na Morzu Północnym i anulowała wszystkie przyszłe rundy licencyjne. Dziś, uzgadniając budowę i własność pierwszego hubu energetycznego na Morzu Północnym, Dania robi kolejny znaczący krok w zielonej transformacji. W pełni wdrożony hub będzie w stanie pokryć konsumpcję 10 milionów europejskich gospodarstw domowych

– To naprawdę wspaniały moment dla Danii i globalnej zielonej transformacji. Decyzja ta wyznacza początek nowej ery produkcji zielonej energii w Danii i na świecie i łączy bardzo ambitne cele klimatyczne ze wzrostem i nowymi miejscami pracy. Hub energetyczny na Morzu Północnym będzie największym projektem budowlanym w historii Danii. Przyczyni się to w dużym stopniu do realizacji ogromnego potencjału europejskiej morskiej energetyki wiatrowej i nie mogę się doczekać naszej przyszłej współpracy z innymi krajami europejskimi – powiedział duński minister klimatu Dan Jørgensen.

Hub energetyczny będzie służyć jako morska elektrownia zbierająca i dystrybuująca zieloną energię elektryczną z setek turbin wiatrowych otaczających wyspę bezpośrednio do konsumentów w krajach otaczających Morze Północne. Oczekuje się, że wyspa będzie miała łączną powierzchnię co najmniej 120 tysięcy metrów kwadratowych, a w pierwszej fazie będzie w stanie zapewnić 3 milionom europejskich gospodarstw domowych zieloną energię. Projekt będzie polegał na partnerstwie publiczno-prywatnym między państwem duńskim a przedsiębiorstwami prywatnymi. Państwo będzie właścicielem większości wyspy, ale prywatne firmy będą miały kluczowe znaczenie dla realizacji projektu w zakresie innowacji, elastyczności, opłacalności i potencjału biznesowego.

Sztuczna wyspa zapewni najlepsze możliwości rozbudowy projektu, na przykład poprzez budowę portu oraz obiektów do magazynowania i konwersji zielonej energii elektrycznej z pobliskich turbin wiatrowych na morzu. Ambicją długoterminową jest możliwość magazynowania zielonej energii na wyspie i wysyłania kablami podmorskimi do Danii i krajów sąsiednich. Szczegóły dotyczące własności wyspy zostaną określone w celu otwarcia przetargu na prywatne partnerstwa, dzięki czemu wyspa zostanie zbudowana tak szybko, jak to możliwe.

Ministerstwo Klimatu Danii/Michał Perzyński

Sawicki: Rozwiązania dla offshore z ziemi duńskiej do Polski? Tylko częściowo