Dania wydała zgodę na eksploatację Nord Stream 2

1 października 2020, 17:45 Alert

Duńska Agencja Energii poinformowała o wydaniu zgody na eksploatację gazociągu Nord Stream 2. Zgoda jest uzależniona od spełnienia wymagań zawartych w pozwoleniu środowiskowym wydanym 30 października 2019 roku. 

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Zgoda na eksploatację Nord Stream 2

Zgodnie z komunikatem DEA, 18 listopada 2019 roku Nord Stream 2 AG wystąpił o zgodę eksploatacyjną gazociągu o tej samej nazwie. Duńska Agencja Energii udzieliła spółce Nord Stream 2 AG zezwolenia na eksploatację odcinka gazociągu Nord Stream 2 na szeregu warunków w celu zapewnienia bezpiecznej pracy rurociągu.

Zgoda będzie możliwa do wykonania dopiero w momencie, gdy co najmniej jedna z nitek gazociągu zostanie poddana wszelkim niezbędnym testom, oraz spełnieniu wszystkich warunków zawartych w pozwoleniu na budowę oraz w pozwoleniu na eksploatację.

Operator gazociągu Nord Stream 2 poinformował, że nadal „rozpatruje różne warianty wznowienia układania rurociągu” na wodach Danii i że w odpowiednim czasie poinformuje o tych planach. Operator potwierdził, że otrzymał zgodę wydaną przez duńskiego regulatora na eksploatację odcinka przebiegającego przez wyłączną strefę ekonomiczną Danii. Spółka Nord Stream 2 przyznała także, że pozwolenie jest uwarunkowane kwestiami bezpieczeństwa i zauważyła, że w innych krajach, np. w Szwecji i Finlandii, „pozwolenia na budowę już zawierają zgodę na eksploatację”. Pozwolenie na budowę Dania wydała przed rokiem.

DEA/Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński

Budowniczy Nord Stream 2 rusza z portu Mukran w Niemczech na próby morskie