Dania obawia się rosyjskich hakerów i rakiet

13 stycznia 2017, 17:30 Alert
Iskander

Minister obrony Danii Claus Hjort Frederiksen ostrzegł, że jego kraj stoi w obliczu „bardzo poważnego i niepokojącego zagrożenia” ze strony Rosji, co obejmuje także potencjalne rosyjskie ataki hakerskie.

– Musimy być w Danii świadomi, że wszystkich nas dotyczy zagrożenie takiego czy innego rodzaju. I musimy działać – oświadczył Frederiksen w wywiadzie dla dziennika „Berlingske”.

Jak zaznaczył, szczególne obawy budzi zagrożenie pochodzące z Rosji, którego natura jest zarówno fizyczna, jak i wirtualna. – Możemy potwierdzić, że Rosjanie instalują obecnie w Kaliningradzie nowe pociski kierowane, które mogą osiągnąć Kopenhagę. To oczywiście poważne ryzyko – powiedział. Dodał, że Dania stanie się prawdopodobnie celem cyberataków prowadzonych przez różnych sprawców, a najpoważniejsze z tych zagrożeń pochodzą od grup hakerskich sponsorowanych przez państwo rosyjskie.

Zdaniem ministra Rosja może podjąć w internecie próbę „włączenia się w nasze demokratyczne procesy” w taki sam sposób jak mieli to zrobić rosyjscy hakerzy w przypadku wyborów w USA. Frederiksen wskazał, że podejmowane z Rosji cyberataki mogą pójść jeszcze dalej z zamiarem „szerzenia niepokoju i poczucia braku bezpieczeństwa wśród ludności” Danii. – Wspierane przez państwo rosyjskie grupy hakerskie są gotowe do atakowania szpitali, infrastruktury i energetycznej sieci przesyłowej poprzez włamywanie się do systemów komputerowych oraz wprowadzanie bałaganu w dokumentacji służby zdrowia – ostrzegł duński minister obrony.

Polska Agencja Prasowa