Duńska komisja odwoławcza odrzuciła apelację ws. trasy Nord Stream 2

22 czerwca 2021, 13:15 Alert
Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2
Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2

W marcu 2021 roku Duńska Komisja Odwoławcza odrzuciła apelację spółki Nord Stream 2 AG ws. konieczności przygotowania nowej trasy gazociągu Nord Stream 2 – poinformował Gazprom w prospekcie emisyjnym euroobligacji. Apelacja została złożona w kwietniu 2019 roku.

Kolejna apelacja po czasie

Gazprom przypomina, że w kwietniu 2019 roku Nord Stream 2 AG złożył odwołanie od decyzji Duńskiej Agencji Energii, która w marcu 2019 roku zobowiązała spółkę do złożenia kolejnego, trzeciego wniosku o wytyczenie trasy gazociągu Nord Stream 2. W tym przypadku chodziło o trasę południowo wschodnią (realizowaną obecnie), po osiągnięciu porozumienia z Polską w sprawie delimitacji granicy WSE Polski i Danii na południe od wyspy Bornholm. Operator Nord Stream 2AG uważał, że Duńczycy powinni zaakceptować jeden z dwóch wariantów przedstawionych przez spółkę, a nie wymagać kolejnego wniosku. 22 marca 2021 roku Komisja Odwoławcza negatywnie rozpatrzyła apelację Rosjan.

Wymóg złożenia trzeciego wniosku, który ostatecznie został zaakceptowany przez DEA, spowodował kolejne miesiące opóźnienia w realizacji projektu Nord Stream 2. Ostatecznie, zgoda na budowę została wydana pod koniec października 2019 roku.

Wcześniej Duńczycy od 2017 roku zwlekali z wydaniem zgody na budowę. Najpierw, przez wody terytorialne, równolegle do istniejących dwóch nitek gazociągu Nord Stream, potem trasy północno-zachodniej, którą Nord Stream 2 AG zgłosił w 2018 roku.

Gazprom/Mariusz Marszałkowski

Polska i Ukraina koordynują działania przeciwko Nord Stream 2