Morawiecki: USA podzielają obawy Polski ws. Nord Stream 2

24 stycznia 2018, 11:15 Energetyka

W trakcie trwającego w Davos Światowego Forum Ekonomicznego premier Mateusz Morawiecki spotkał się z amerykańskim sekretarzem energii Rickiem Perry’m. Po rozmowie szef polskiego rządu stwierdził, że Waszyngton podziela zdanie Warszawy na temat budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

Rick Perry (L) i Mateusz Morawiecki (P) / fot. KPRM

– Rozmawialiśmy o wielu sprawach, został poruszony także w bardzo, bardzo dużych szczegółach projekt Nord Stream 2. Stany Zjednoczone również uważają, że dalsza monopolizacja dostaw gazu do Europy może nie tylko zmniejszyć konkurencyjność Europy, ale także doprowadzić do większego uzależnienia od Rosji. Odcięcie de facto Ukrainy od systemu przesyłowego czy możliwość jej eliminacji z przesyłu gazu do Europy może spowodować też poważne turbulencje w zakresie bezpieczeństwa – powiedział cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył szef rządu Polska prowadzi szeroko zakrojone rozmowy na temat wprowadzenia zasad trzeciego pakietu energetycznego do dyrektywy gazowej. – W tym celu potrzebujemy rzeczywiście koalicji państw. Wiele krajów ma bardzo podobne zdanie do nas, ale temat nie jest łatwy ponieważ Rosjanie sprzęgli swoje interesy z Niemcami, a to jest bardzo silna koalicja – podkreślił.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową premier Morawiecki powiedział, że Polska i USA ,,zgadzają sie, że gazociąg Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie”.

– Rozmawialiśmy o tym, by Polska stawała się coraz bardziej bezpiecznym węzłem dystrybucji gazu – w tym również amerykańskiego – powiedział Morawiecki o spotkaniu z Perrym, dodając, że mowa była także o tym, „by wspomóc polskie działania związane z zapobieżeniem budowie Nord Stream 2”. – Podobnie jak my, sekretarz Perry uznaje, że jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie – podkreślił szef polskiego rządu. Zaznaczył, że „rozmowy te były bardzo owocne”.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się w dniach 23-26 stycznia.

Wśród uczestników dorocznego spotkania światowych liderów politycznych, szefów najważniejszych międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomistów, politologów, bankierów, prezesów koncernów, szefów organizacji pozarządowych i znanych osobistości, są prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Dziennik Gazeta Prawna/Polska Agencja Prasowa

AKTUALIZACJA: 24.01.2018 r. godz. 12:51 [dodano wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego]

AKTUALIZACJA: 24.01.2018 r. godz. 17:53 [dodano wypowiedź premiera Morawieckiego do Polskiej Agencji Prasowej]