Derski: Co dziesiąte euro w rachunku za prąd idzie na OZE

6 grudnia 2016, 10:45 Energetyka

KOMENTARZ

Bartłomiej Derski

WysokieNapiecie.pl

W rachunku za energię elektryczną przeciętnego gospodarstwa domowego w Unii Europejskiej 12% stanowią koszty wsparcia energetyki odnawialnej. Jej udział w wytwarzaniu elektryczności w UE przekroczył 27%, podwajając się od 2004 roku.

W 2015 roku przeciętne gospodarstwo domowe mieszkańców Unii Europejskiej płaciło 208,70 euro za każdą megawatogodzinę zużytej energii elektrycznej, a więc ok. 880 zł/MWh ─ wynika z opublikowanych właśnie danych Komisji Europejskiej. Przeciętna polska rodzina, zużywająca rocznie ok. 2 MWh energii elektrycznej płaciła średnio o ponad 200 zł/MWh mniej.

Rachunki Europejczyków obciążały przede wszystkim podatki i opłaty, stanowiące 38% kosztów zakupu energii elektrycznej, na drugim miejscu znalazły się koszty samej produkcji i sprzedaży prądu, a ok. jednej czwartek stanowiły koszty dystrybucji energii sieciami.

rynek_ceny_energii_ue_2015

Wśród podatków i opłat ponad jedną trzecią stanowił podatek VAT, stanowiący ok. 14% końcowej ceny energii. Drugą pozycję zajęły dopłaty do kogeneracji i energetyki odnawialnej, wśród których te drugie mają zdecydowanie największe znaczenie. Łączny koszt tego składnika w rachunkach za energię przekroczył 12%.

Dopłaty do OZE rosną w Unii Europejskiej od blisko 10 lat, od kiedy zdecydowała się ona wspierać ten sposób wytwarzania. Efekty subsydiów też są widoczne. Od 2004 do 2014 roku udział „zielonego” prądu w zużyciu w państwach UE wzrósł z 14,4% do 27,5%. Z kolei udział wszystkich rodzajów ekoekenergii (wliczając w to sektory ciepła i transportu) wyniósł w 2014 roku w całej Unii 16%, wobec celu 20% na 2020 rok.

Na co zwróciła uwagę KE i jak wygląda sprawa kosztów? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl