Derski: Na co wydać 13 mld zł?

20 lipca 2015, 09:51 Energetyka
elektrownia-weglowa-zagrozenia

KOMENTARZ

Bartłomiej Derski

WysokieNapiecie.pl

Rząd rozpoczyna konsultacje, po których podejmie decyzję na co wydać ok. 13 mld zł, które Polska wywalczyła na ostatnim szczycie energetyczno-klimatycznym Unii Europejskiej w ramach tzw. Funduszu Modernizacyjnego. Jakie są pomysły i co planuje rząd?

W zamian za zgodę na pakiet energetyczno-klimatyczny (obejmie lata 2021-2030), na październikowym szczycie Unii Europejskiej Polska wywalczyła kilka programów osłonowych – m.in. przydział 40 proc. darmowych uprawnień  dla energetyki oraz udział w nowo tworzonym Funduszu Modernizacyjnym, który zasilą pieniądze ze sprzedaży 2 proc. uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Ile pieniędzy dostaniemy?

Z wyliczeń Ministerstwa Środowiska wynika, że w ramach Funduszu Modernizacyjnego Polsce przypadną pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji ok. 135 mln ton CO2. Od ich cen rynkowych zależeć będzie, ile gotówki dostaniemy.

W opublikowanym w maju raporcie Forum Analiz Energetycznych „Jak optymalnie wykorzystać Fundusz Modernizacyjny” ekonomiści szacują tę pulę na 2-4,8 mld euro, czyli od 8 do nawet 20 mld zł. W najbardziej prawdopodobnym, ich zdaniem, scenariuszu (wzrostu cen uprawnień z 15 euro w 2021 roku do 35 euro w 2030 roku), będzie to 13 mld zł.

Komisja Europejska kilka dni temu przedstawiła do konsultacji wstępne założenia funkcjonowania Funduszu Modernizacyjnego (FM) i po ich zakończeniu przegotuje już konkretne rozwiązania prawne. Dla Polski to kluczowy moment aby zadbać o swoje interesy. Jednak aby to zrobić, powinniśmy wiedzieć na co chcemy wydać pieniądze z FM.

Eksperci: priorytet to termomodernizacja i rozproszona energetyka

We wspomnianym już raporcie Forum Analiz Energetycznych eksperci przekonują, że to zbyt małe środki, aby przeznaczać je na duże projekty modernizacji energetyki zawodowej – np. inwestycje w duże elektrociepłownie albo sieci energetyczne.

– Lepiej realizować nieduże projekty z jeszcze jednego powodu – nie wiemy ile warte będą uprawnienia, a więc jakimi pieniędzmi fundusz będzie zasilany. Dlatego lepiej uruchamiać więcej małych programów z inwestycjami, które można zrealizować w krótkim horyzoncie czasowym – przekonuje w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl współautor raportu dr Maciej Bukowski z Warszawskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

W ocenie autorów raportu pieniądze powinny iść przede wszystkim na wsparcie drobnych beneficjentów (np. osób indywidualnych i wspólnot mieszkaniowych), najlepiej w formie niskooprocentowanych kredytów na zintegrowane inwestycje w postaci termomodernizacji budynków łączonej z ekologicznymi źródłami ciepła i energii elektrycznej.

Podobnego zdania są także inni eksperci. – Środki z tego funduszu powinny trafić tam, gdzie interes ogólny (społeczny) nie może być realizowany przez sumę interesów indywidualnych, jak np. efektywność energetyczna, a w tym głęboka termomodernizacja, wysokowydajna kogeneracja i ciepłownictwo, sieci dystrybucyjne na wsi (inteligentne), niskoemisyjna energetyka rozproszona i magazyny energii, szczególnie u odbiorców – mówił podczas marcowego III Forum Gospodarki Niskoemisyjnej  prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej.

O tym jaki pomysł na wydanie pieniędzy z Funduszu Modernizacyjnego ma pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej przeczytają Państwo w dokończeniu artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl