Derski: Węglowa ofensywa rządu

20 grudnia 2016, 11:45 Energetyka

KOMENTARZ

Bartłomiej Derski

WysokieNapiecie.pl

Zamykanie nierentownych kopalń i poprawa wyników pozostałych to jedynie początek realizacji rządowych planów dla tego sektora. Teraz przyszedł czas na budowę kolejnych elektrowni węglowych, a po nich na budowę nowych kopalń. Dzięki temu Polska ma być liderem w ochronie klimatu.

Restrukturyzacja na Śląsku

Likwidacja nierentownych kopalń oraz ograniczenie zatrudnienia i cięcia kosztów powoli wyprowadzają Polską Grupę Górnicza na prostą. Wkrótce PGG wchłonie, będący w dużo gorszej sytuacji, Katowicki Holding Węglowy. Efektem restrukturyzacji ma być ograniczenie niepotrzebnych zdolności wydobywczych i intensyfikacja wydobycia w pozostałych kopalniach. To dobry kierunek, bo polskie górnictwo od lat nie było w stanie z zyskiem eksportować węgla, a krajowy rynek stale się kurczył.

Kopalnia Bogdanka - szyb

wegiel_nowe_elektrownie_planowane

Jak mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Rudzie Śląskiej wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ─ „zaczynamy widzieć zielone światło w tunelu”. W tym samym czasie minister Krzysztof Tchórzewski kreślił już znacznie dalsze plany w Ostrołęce, gdzie państwowe koncerny energetyczne Energa i Enea ogłosiły przetarg na budowę nowej elektrowni węglowej ─ Ostrołęka C.

Nowe elektrownie

─ To nie będzie taka ostatnia inwestycja w Polsce. Jeszcze w tej kadencji uruchomimy inwestycje, które do 2030 roku wyniosą 100 mld zł. […] Stawiamy na elektrownie nowe, bardziej wydajne, o dużej efektywności energetycznej. Dzięki temu ustawimy Polskę w czołówce tych państw, które wypełniają założenia pakietu klimatycznego. Pozostawiając jako paliwo energetyczne węgiel, jednocześnie robimy to w taki sposób, żeby wypełnić nasze zobowiązania klimatyczne. To jest podstawowe zadanie ─ tłumaczył w Ostrołęce minister energii.

Wśród sygnalizowanych przez ministra inwestycji jest kilka projektów nowych bloków, spośród których ministerstwo najchętniej widziałoby na początek realizację dwóch w oparciu o, niestosowaną jeszcze w Polsce przemysłowo, technologię zgazowania węgla. Takie instalacje miałyby powstać w Elektrowni Dolna Odra PGE oraz Elektrowni Łęczna, należącej do Enei.
Na tym jednak nie koniec.

Nowe kopalnie

─ Żeby utrzymać w Polsce poziom wydobycia potrzebny do tego, aby nowe bloki energetyczne (Ostrołęka, Kozienice, dwa bloki w Opolu, Jaworzno i te, które będą modernizowane) mogły normalnie pracować, to ok. 2019 roku musimy ogłosić budowę nowej kopalni w Polsce ─ zapowiedział minister Tchórzewski.

─ Nie dlatego kopalnie w Polsce są zamykane, że nie będziemy potrzebowali węgla, tylko dlatego, że wydobycie z tych kopalń jest już nie rentowne, jest za drogie. Nie zepnie się kosztu tego wydobycia z uzyskaniem właściwej ceny energii. Dlatego, wstępnie patrząc, musimy ogłosić rozpoczęcie przetargu na budowę takiej kopalni w 2019 oku, a drugiej najpóźniej w 2022 roku ─ wyliczał minister Tchórzewski.

wegiel_polska_400_lat

Zgodnie z oceną ministra Tchórzewskiego, w Polsce może się bardziej opłacać budowa nowej kopalni, wliczając w to koszt spłaty kredytu, niż utrzymywanie i doinwestowywanie starych, wydobywających węgiel już z bardzo głębokich pokładów.

Czy wiemy po co? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl