DGP: KHW na krawędzi bankructwa

6 października 2016, 11:36 Alert
Kopalnia Węgla Kamiennego Centrum w Bytomiu
KWK Brzeszcze

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, Katowicki Holding Węglowy nie zapłacił w ubiegłym tygodniu w terminie raty obligacji.

Gazeta przypomina, że w 2012 r. spółka wyemitowała pięcioletnie obligacje za 1,025 mld zł. Obligacje kupione zostały przez konsorcjum pięciu banków: PKO BP, Nordea, BNP Paribas, BZ WBK i DZ Bank.

– Jeden z prywatnych banków obligatariuszy bierze nawet pod uwagę złożenie wniosku o upadłość spółki – powiedział DGP osoba znająca kulisy sprawy.

Dziennik przypomina, że PKO BP i Nordea niedawno połączyły się, a DZ Bank w ubiegłym roku wycofał się z Polski. KNF odmówił DGP odpowiedzi na pytanie, co stało się z obligacjami niemieckiego DZ Banku. Rozmówcy gazety twierdzą, że obligacje przejęła centrala tego banku w Niemczech.

W tej sytuacji Ministerstwo Energii na pewno przyspieszy z dokapitalizowaniem holdingu. Zgodnie z planami holding miał być dokapitalizowany kwotą 700 mln zł. 350 mln zł ma wnieść Enea, 200 mln zł Towarzystwo Finansowe Silesia, a 150 mln zł Węglokoks.

DGP zwraca uwagę, że 700 mln zł może nie wystarczyć, aby zapewnić jej płynności. Dziennik dotarł do informacji, z których wynika, że do uratowania KHW przed upadłością potrzeba ponad 1 mld zł.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL