DGP: Miliard złotych na polski samochód elektryczny

27 listopada 2017, 07:00 Alert
samochód elektryczny elektromobilność
fot. BiznesAlert.pl

Według „Dziennika Gazety Prawnej” w grudniu minister energii Krzysztof Tchórzewski uzgodni z wicepremierem Mateuszem Morawieckim finansowanie planów budowy polskiego samochodu elektrycznego.

Gazeta przypomina, że również w grudniu Electromobility Poland ma ogłosić konkurs na prototyp tego pojazdu.

Z informacji gazety wynika, że Ministerstwo Energii przygotowało uchwałę zobowiązującą Skarbu Państwa do dokapitalizowania kwotą miliarda złotych państwowego banku BGK, który z kolei miałby objąć udziały w spółce EMP. Uchwała ma trafić pod obrady rząd.

Jednak według rozmówców gazety w otoczeniu Mateusza Morawieckiego pojawiają się obawy, że wykorzystanie BGK i środków publicznych do wsparcia EMP zrodzi ryzyko uznania całego procesu za pomoc publiczną. Transakcja dokonana przez BGK może być też zaklasyfikowana przez Eurostat jako nierynkowa, co skutkować może problemami z innymi projektami, które rząd zleca bankowi, aby nie powiększały deficytu sektora finansów – czytamy w „DGP”.

Według Ministerstwa Energii zaangażowanie BGK do wsparcia EMP jest najlepszym rozwiązaniem, a dokapitalizowanie spółki kwotą miliarda złotych kapitału potwierdziłoby potencjalnym inwestorom znaczenie jakie dla rządu ma projekt samochodu elektrycznego.

W przypadku braku możliwości dokapitalizowania EMP środkami z budżetu, pojawia również się koncepcja przejęcia jej przez Polski Fundusz Rozwoju.

Rządowi rozmówcy gazety wskazują jednak na konieczność powstania spójnej strategii EMP jeszcze wsparciem finansowym całego projektu. Według nich środki na działanie spółki nie muszą wcale pochodzić z budżetu, gdyż PFR ma możliwość zapewnienia jej finansowania – czytamy w „DGP”.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL