Premier zapowiada dofinansowanie płac górników na czas przestoju kopalń przez koronawirusa

10 czerwca 2020, 09:30 Alert
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dofinansowanie płac górników w okresie zatrzymania pracy kopalni spowodowanego pandemią koronawirusa.

Morawiecki wziął udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego i spotkał się ze związkami zawodowymi. Poparł ustalenia wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. – Uzgodnienia, które zostały wprowadzone przez pana premiera Sasina, miały i mają moje pełne wsparcie – zapewnił.

Odniósł się także do planu utrzymania 100 procent wynagrodzenia dla górników w okresie postoju pracy kopalni. Zastrzegł, że to „ochronne”, a nie „postojowe”. Postój wynika z pandemii, a nie warunków ekonomicznych, więc – zdaniem premiera – państwo musi wziąć na siebie jego koszty. Według niego postój może trwać w zależności od zakładu od tygodnia do czterech pomimo utrzymania prac technicznych niezbędnych do zabezpieczenia kopalni, ale wszystkie mają ostatecznie wrócić do pracy.

Premier powiedział, że koronawirus może się szybko rozprzestrzeniać w kopalniach, ale celem jest jak najszybsze wyłapanie ognisk zakażeń. Poinformował, że województwo śląskie dysponuje 60 procentami wolnych łóżek i 85 procentami respiratorów. Zapewnił, że „sytuacja stabilizuje się”.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Baca-Pogorzelska: Koronakopalnie były do uniknięcia (FELIETON)