Dokonano próby cyberataku na Komisję Nadzoru Finansowego

3 lutego 2017, 13:08 Alert
cyberbezpieczeństwo, haker

W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl – poinformował w piątek PAP rzecznik KNF Jacek Barszczewski.

Zapewnił zarazem, że „wewnętrzne systemy raportowania przez podmioty nadzorowane funkcjonują niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową i pozostają bezpieczne”, a „prace Urzędu przebiegają w sposób niezakłócony”.

„Strona internetowa www.knf.gov.pl została wyłączona przez administratorów z UKNF w celu zabezpieczenia materiału dowodowego. Urząd pozostaje w bieżącym kontakcie z przedstawicielami nadzorowanych sektorów, w tym bankowego, których działalność nie jest w żadnym stopniu zagrożona” – czytamy w oświadczeniu rzecznika KNF.

Barszczewski dodał, że w związku z cyberatakiem „zostało złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania, z którymi Urząd ściśle współpracuje”.

Strona internetowa komisji jest nieczynna od czwartkowego popołudnia. Po wejściu na tę stronę ukazuje się komunikat: „Na stronie prowadzone są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia”.

Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys powiedział PAP w piątek, że resort wie o tym incydencie i analizujemy sprawę. „Badają ją też odpowiednie służby. Jesteśmy tu w stałym kontakcie ze wszystkimi interesariuszami” – zaznaczył.

KNF zobowiązywała banki do podwyższania standardów bezpieczeństwa i utrzymywania infrastruktury teleinformatycznej na odpowiednio wysokim poziomie.

Komisja Nadzoru Finansowego została powołana na mocy ustawy w 2006 roku (czyli za poprzednich rządów PiS) z połączenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). W 2008 roku do KNF włączono też Komisję Nadzoru Bankowego, znajdującą się wcześniej w strukturach NBP.

Polska Agencja Prasowa