Dolny Śląsk z kolejną stacją w technologii GIS

30 listopada 2015, 16:30 Alert
tauron_dystrybucja_prace_na_linii_wysokiego_napiecia
Prace naprawcze. Fot. Tauron Dystrybucja

(CIRE.pl)

R-Świebodzice – jedna z największych na terenie Taurona Dystrybucji stacja 220/110 kV przeszła gruntowną modernizację i rozbudowę. Działa tam teraz nowoczesna rozdzielnia wnętrzowa, wybudowana w technologii GIS.

Istotą technologii GIS (Gas Insulated Switchgear) jest użycie w urządzeniach rozdzielających energię elektryczną, gazu zwanego sześciofluorkiem siarki (SF6), zamiast tradycyjnie wykorzystywanego izolatora – powietrza. Gaz ten ma trzykrotnie lepsze od powietrza właściwości izolacyjne i dobrze gasi łuk elektryczny. Aparatura stacyjna, działająca w tej technologii, zajmuje znacznie mniej przestrzeni niż dotychczas stosowana, a ponadto pracuje stabilniej i niezawodnie.

Dzięki inwestycji w Świebodzicach, dotychczasowa napowietrzna rozdzielnia zostanie zastąpiona przez nowoczesną stację, z aparaturą umieszczoną wewnątrz budynku. Pozwoli to na bezpieczniejszą pracę, a zastosowanie nowoczesnej technologii sprawi, że będzie prawidłowo funkcjonować bez względu na warunki atmosferyczne. Rozdzielnia została umiejscowiona w 3-kondygnacyjnym budynku. Będzie zasilana z dwóch autotransformatorów: 400/110 kV oraz 220/110 kV.

Po przebudowie stacja została wyposażona w nowe, ekologiczne stanowiska transformatorów, oświetlenie terenu, ochronę techniczną, kamery, czujniki ruchu oraz bariery mikrofalowe. Wyprowadzenia wszystkich linii wysokiego napięcia zostały skablowane. Linie wyposażone są w system do lokalizacji zwarć na liniach napowietrznych.
Ze stacji Świebodzice zasilane są między innymi podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: Wałbrzych, Żarów, Zawiszów, Strzegom i Jagodnik.
Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań poprawi warunki zasilania okolicznych miast i regionu, dzięki czemu znacznie zmniejszy się ryzyko wystąpienia awarii.

Nowoczesna rozdzielnia w Świebodzicach jest pierwszą w oddziale w Wałbrzychu i 21. w Tauronie Dystrybucji, wybudowaną w technologii GIS.

Generalnym wykonawcą jest firma Electrum sp. z o.o. z Białegostoku.