Dostawcą węgla z Donbasu stała się spółka powiązana z byłym wspólnikiem Achmetowa i Gazprombankiem

26 sierpnia 2015, 07:30 Alert

(Interfax Ukraina/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała 25 sierpnia agencja Interfax Ukraina w odpowiedzi na zapytanie deputowanego Wiktora Wojcickoja spółka Centrenergo stwierdziła, że na listę dostawców węgla z okupowanego regionu Donbasu do elektrociepłowni należącej do spółki trafiła Arida Global Ltd (Hongkong).

W 2013 roku grupa Anonymous opublikowała dokumenty, który miałyby rzekomo należeć do archiwum ukraińskiej Służby Celnej. Wśród nich znalazło się pismo spółki Polyem, w którym wspomniano o tym, że spółka Arida Global Ltd może zapłacić ówczesnemu szefowi urzędu celnego Igorowi Kaletnikowi wynagrodzenie za informacje o spółkach Ukrprombiznes i Naftogaztrading, które rzekomo zostały przekazane na rzecz Gazprombanku.

Według danych Centrenergo według stanu na koniec lipca, oprócz Arida Global Ltd, dostawami węgla do należących do ukraińskiej spółki elektrociepłowni zajmowała się także Ukrenergy Coal Ltd, która zdaniem ukraińskich mediów jest powiązana z byłem partnerem biznesowym Rinata Achmetowa Andriejem Oplowym.

Na liście dostawców Centrenergo wykazano także spółkę Baleja, wcześniej podpisano umowę (bez przeprowadzenia przetargu) z odesskim przedstawicielstwem ministerstwa obrony narodowej na dostawy węgla w cenie ok. 1m5 tys. hrywni za tonę.

Ponadto na liście dostawców węgla ze strefy ATO do elektrociepłowni Centrenergo znajdują się spółki: Coalimex Trade Ltd, Krasnobrodzkij, Kopalnia im. Kiselewa, Sodejstwije, Luganskugol, Donbassantracyt, Ukrainskij Promyszlennyj Torgowyj Alians, Donbassuglepererabotka, Dobroe Teplo, Intergrirowannyj Enegeticieskij Kompleks, Ukrinterenergo, Ugol Ukrainy.