Energia w Europie drożeje, bo pogoda nie sprzyja OZE

17 października 2017, 13:45 Alert
oze energia wiatrowa

Przez niekorzystne warunki atmosferyczne w Europie spadła produkcja energii z wiatru i słońca. Spowodowało to wzrost cen.

Energii z OZE będzie mniej. Ceny rosną

Jak podaje agencja Reuters, wartość umów na dostawy energii elektrycznej na niemieckiej giełdzie wzrosła o blisko 30 proc. do poziomu 48,75 euro za MWh. Z kolei francuskie ceny energii elektrycznej wzrosły o 5,61 proc. Obecnie cena dostawy energii wynosi 56,60 euro za MWh.

Według agencji w połowie tego tygodnia generacja energii elektrycznej z farm wiatrowych w Niemczech spadnie o 5,8 GW do poziomu ponad 3 GW. Reuters przewiduje, że produkcja energii elektrycznej z farm słonecznych spadnie o 870 MWh.

Z kolei we Francji produkcja energii z wiatru ma się zmniejszyć o 260 MW dziennie, zaś w połowie tego tygodnia spadnie o 1,3 GW. Produkcja energii ze słońca spadnie o 190 MW do 780 MW.

Rośnie zapotrzebowanie na energię. Kolejne opóźnienie we francuskim atomie

Spadek dostaw energii z OZE nastąpi w momencie, gdy wzrośnie prognozowane zapotrzebowanie na energię elektryczną. W Niemczech w połowie tego tygodnia wzrost ten ma wynieść 230 MW do poziomu 72,4 GW, podczas gdy we Francji – o 180 MW do 49,2 GW.

Reuters podaje, że francuskie elektrownie mogą pracować na 63,8 proc. łącznych mocy, by zapewnić stabilne dostawy energii z tego źródła.

Zdaniem francuskiego operatora sieci RTE, ponowne uruchomienie reaktora EDF 900 MW w Cruas opóźni się o kolejne dwa tygodnie i odbędzie się dopiero 10 listopada.

RTE nie podało powodów takiej decyzji. Rosną obawy, że w najbliższych tygodniach we Francji wyłączonych może zostać więcej reaktorów jądrowych. Jest to spowodowane prowadzonymi pracami przeglądowymi i konserwatorskimi. Reuters przypomina, że 21 spośród 58 dostępnych reaktorów jądrowych we Francji zostało wyłączonych przez EDF, by przejść kontrole.

Reuters/Bartłomiej Sawicki