font_preload
PL / EN
Alert 19 marca, 2018 godz. 15:45   
REDAKCJA

Prezydent będzie rozmawiał z kanclerz Merkel o bezpieczeństwie energetycznym

Duda Merkel

Polityka wobec Rosji, sytuacja na Ukrainie, szczyt NATO, bezpieczeństwo energetyczne, współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, relacje Europa-USA – to tematy, o których Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która w poniedziałek przyjeżdża do Warszawy.

– Celem rozmów jest określenie pól współpracy polsko-niemieckiej, które powinny mieć istotne znaczenie dla kształtowania przyszłości polityki euroatlantyckiej – wyjaśnił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Jak dodał, politycy przedyskutują też „obszary rozbieżności interesów tak, by mieć ich lepsze rozpoznanie”.

Głównymi tematami, jakie poruszą Prezydent Andrzej Duda i kanclerz Angela Merkel będą: bezpieczeństwo europejskie w tym sytuacja na Ukrainie, polityka wobec Rosji, oczekiwania wobec szczytu NATO i bezpieczeństwo energetyczne. Według ministra Szczerskiego politycy będą też rozmawiali o współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego „w kontekście debaty o przyszłości Europy i potrzeby utrzymania europejskiej jedności wobec pomysłów dzielenia Unii Europejskiej”.

Poniedziałkowa wizyta Angeli Merkel w Warszawie jest jej drugim – po Paryżu – celem podróży zagranicznej od chwili ponownego wyboru przez Bundestag na urząd Kanclerza RFN. Czwarty koalicyjny rząd Angeli Merkel został zaprzysiężony w środę 14 marca 2018 roku.

Niemiecki gość spotka się też z premierem Mateuszem Morawieckim.

Polska Agencja Prasowa/KPRP