Duda: Prezes Zagórowski jest główną przyczyną problemów JSW

10 lutego 2015, 09:14 Energetyka

LIST

Logo Solidarności. Grafika: Solidarność
Logo Solidarności. Grafika: Solidarność

Apel Przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotr Dudy do Premier Ewy Kopacz w sprawie JSW

Szanowna Pani Premier

Główną przyczyną i istotą problemów Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest jej prezes Jarosław Zagórowski. Bez jego odwołania ta firma nigdy nie będzie właściwie funkcjonowała. Wiedzą o tym załogi kopalń, które na co dzień doświadczają skutków dyktatorskiego, nieudolnego kierowania firmą, nie mającego nic wspólnego z zarządzaniem. Dzisiaj do długiej listy zarzutów wobec tego człowieka dochodzi jeszcze sprowokowanie obecnego konfliktu.

Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że prezes Jarosław Zagórowski bez wcześniejszych negocjacji jednostronnie ogłosił wypowiedzenie trzech umów zbiorowych, motywując to koniecznością ratowania firmy. Gdyby to była prawda, najpierw zaprosiłby związkowców do negocjacji, a w razie ich fiaska, podejmował inne działania. Prezes Zagórowski postąpił dokładnie odwrotnie, co każe wątpić w prawdziwość intencji jego postępowania.

Pani Premier

Przebieg protestu w JSW wskazuje, że dla jego rozwiązania konieczna jest interwencja większościowego właściciela – Skarbu Państwa. Skala emocji, które towarzyszą coraz bardziej radykalizującym się protestom, grozi nieobliczalnymi konsekwencjami, a dalsza bierność rządu stanowi zagrożenie nie tylko dla istnienia firmy, ale – a może nawet przede wszystkim – ludzkiego zdrowia i życia.

Powrotu do sytuacji z przed protestu już nie ma. Bez odwołania z funkcji prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego, tego konfliktu nie da się rozwiązać. Apeluję do pani Premier o taką decyzję i osobiste włączenie się w dalsze negocjacje. Trzeba sobie zadać pytanie, czy ważniejsza jest obrona jednego skompromitowanego człowieka i jego odprawy, czy los kilkudziesięciu tysięcy pracowników wraz z ich rodzinami. Brak takich decyzji będzie skutkować odpowiedzialnością rządu, która spadnie osobiście na panią Premier.

Z poważaniem

Piotr Duda