Duda: Szczyt NATO pokazał jedność i solidarność Sojuszu

11 lipca 2016, 11:00 Bezpieczeństwo

– To bardzo wielki dzień dla Polski, dla całego NATO, dla społeczności krajów, państw i narodów wolnego świata. (…) NATO pokazało gdzie jest granica agresji, której nie można w żaden sposób przekroczyć. To stwarza nadzieję, że będziemy żyli w bardziej bezpiecznym świecie. My, Polacy, ale także my, wszyscy członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział minister Antoni Macierewicz podczas konferencji podsumowującej dwa dni obrad Szczytu NATO.

fot. NATO

Wśród bardzo ważnych decyzji, które zostały podjęte na Szczycie szef MON wymienił wzmocnienie wschodniej flanki NATO i decyzję o rozmieszczeniu w Polsce oraz państwach bałtyckich czterech grup batalionowych. – W Polsce będzie dowództwo dywizyjne, które będzie odpowiadało za wszystkie cztery grupy batalionowe. (…) Jest zbyt wcześnie na wskazywanie lokalizacji, ale jest ona już przygotowana – powiedział minister Macierewicz.

W trakcie warszawskiego szczytu minister Antoni Macierewicz wziął także udział w spotkaniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem USA Barackiem Obamą oraz spotkał się z Asystentem Sekretarza Generalnego NATO ds. Polityki i Planowania H. Braussem.

Szef MON, uczestniczył w sesji Rady Północnoatlanyckiej i obradach ministrów obrony, ale odbył też szereg rozmów bilateralnych. W pierwszym dniu spotkał się z ministrem obrony Wielkiej Brytanii. Ministrowie: Antoni Macierewicz i Michael Fallon rozmawiali o kwestiach związanych ze współpracą dwustronną oraz implementacją postanowień Szczytu NATO w obszarze ustanowienia wysuniętej trwałej obecności wojsk Sojuszu na flance wschodniej. Strona brytyjska zaoferowała rozmieszczenie w Polsce kontyngentu 150 żołnierzy.

W pierwszym dniu szczytu ministrowie obrony oraz szefowie sztabów zwiedzili wystawę sprzętu wojskowego przygotowaną przez Dowództwo Generalne RSZ oraz ekspozycję Sojuszniczego Systemu Rozpoznania (AGS).

Podczas drugiego dnia obrad minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z ministrami obrony: Kanady, Holandii, Serbii oraz ministrem – delegatem szefa rządu ds. administracji i obrony narodowej Maroka.

Spotkanie ministrów obrony Polski i Kanady poświęcone było implementacji decyzji o ustanowieniu trwałej wysuniętej obecności wojsk NATO na flance wschodniej, dalszej dwustronnej współpracy wojskowej oraz kwestii wojny na Ukrainie. Minister Macierewicz potwierdził wolę wsparcia Kanady, jako państwa ramowego na Łotwie. Jego zdaniem, wspólny kontyngent obu państw będzie kolejnym dowodem historycznej przyjaźni między oboma państwami.

Podczas spotkania z ministrem obrony Serbii, Zoranem Djordjeviciem poruszono kwestie związane z możliwością ustanowienia współpracy w zakresie szkolnictwa wojskowego oraz ewentualnych wspólnych ćwiczeń.

Minister Antoni Macierewicz odbył także spotkanie z ministrem – delegatem szefa rządu ds. administracji i obrony narodowej Królestwa Maroka, Abdellatifem Loudiyim. Spotkanie miało na celu głównie ożywienie stosunków polsko-marokańskich w dziedzinie obronności tak, aby dorównały swoim poziomem bardzo dobrym stosunkom politycznym i gospodarczym. Strona marokańska zaprosiła ministra Antoniego Macierewicza do złożenia wizyty w Maroku i wzięcia udziału w konferencji na temat wpływu zmian klimatycznych na obronność. Minister Macierewicz zaprosił delegację Maroka na targi w Kielcach. Rozmawiano także o możliwości współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Podczas drugiego dnia szczytu NATO podpisane zostały także trzy dokumenty wzmacniające współpracę dwustronną oraz tę w ramach NATO:

· List Intencyjny między Polską i Turcją w sprawie wielonarodowej współpracy w celu pozyskania zdolności radioelektronicznych w przestrzeni powietrznej.

· Umowa między Rządem RP a Dowództwem Naczelnego Sojuszniczego Dowódcy Transformacji i Naczelnym Dowództwem Sojuszniczych Sił w Europie, uzupełniająca Protokół dotyczący statusu międzynarodowych dowództw wojskowych ustanowionych na podstawie Traktatu Północnoatlantyckiego.

· Protokół między Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie wprowadzenia zmian do Porozumienia między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczenia usług o charakterze wojskowo-technicznym, sporządzonego w Kijowie dnia 10 października 1996 r., nadający nowy impuls dla rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy wojskowo-technicznej.

Drugi dzień obrad ministrów obrony państw NATO to m.in. sprawy związane z sytuacją w Afganistanie i przyszłością misji NATO. – Afganistan poczynił znaczny postęp, który musi być kontynuowany, zwłaszcza w obszarze poszanowania praw człowieka, zwalczania korupcji i wyborów. Afgańskie Siły Bezpieczeństwa są teraz odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie całego kraju. Chronią one Afgańczyków z poświęceniem i zaangażowaniem. Zdecydowaliśmy to kontynuować w obszarze szkolenia, doradztwa i wsparcia, ale Afganistan jest nadal miejscem niestabilności i przemocy. Dlatego zdecydowaliśmy, aby kontynuować nasze polityczne, militarne i finansowe wsparcie. Szczyt NATO jednoznacznie pokazał jedność, spójność i solidarność Sojuszu

– Warszawski; NATO i Polska odniosły sukces – powiedział prezydent Andrzej Duda w sobotę po zakończeniu szczytu NATO. Dodał, że na Szczycie zapadły bardzo ważne decyzje. – Szczyt zakończył się podjęciem bardzo ważnych decyzji, niektórzy nawet mówią, że decyzji, które mają znaczenie historyczne.

– Skala wyzwań wymaga od nas podjęcia działań. NATO jest sojuszem wojskowym, powołanym w celu zbiorowej obrony. Posiada ekspedycyjne siły w zakresie zarządzania kryzysowego. Powinniśmy rozwijać zdolności szkolenia sił lokalnych. (…) NATO ma unikalne możliwości, aby coś zmienić: posiada wypróbowane struktury dowodzenia; zdolność do generowania siły oraz sieć partnerstw regionalnych. W dłuższej perspektywie szkolenie sił lokalnych jest bardziej skuteczne niż rozmieszczanie dużej liczby naszych własnych sił w ramach operacji bojowych. Jest to jedno z najlepszych narzędzi, jakie mamy w walce z terroryzmem. Lepiej zapobiegać, niż podejmować interwencje – powiedział Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg po zakończeniu obrad.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej