Szacunkowa wartość kontraktu na atom z USA w Polsce to około 30 miliardów dolarów

25 czerwca 2020, 11:00 Alert

Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarką Polsat News wskazał, że wartość kontraktu polsko-amerykańskiego dotyczącego budowy elektrowni jądrowej w Polsce to około 30 miliardów dolarów. Umowa między USA i Polską jest już przygotowana. Dokument pozwoli rozpocząć prace przygotowawcze oraz projektowe. – Potrzeba 16 milionów dolarów, aby rozpocząć te działania – powiedział Duda.

Andrzej Duda i Donald Trump. Źródło: Twitter KPRP
Andrzej Duda i Donald Trump. Źródło: Twitter KPRP

Pierwsze pieniądze

– Rozmowy o budowie elektrowni atomowej w Polsce trwają od bardzo dawna. Jest przygotowana umowa, pozwalająca rozpocząć prace przygotowawcze, projektowe i oczywiście przeznaczyć pierwsze pieniądze. Potrzeba 16 milionów dolarów, żeby rozpocząć prace – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Donaldem Trumpem. Dodał, że budowa elektrowni to koszt 30 mld dolarów.

Wskazał, że rozmowy z USA trwają już od bardzo dawna i prowadzi je pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, z którym Andrzej Duda ściśle współpracuje.-  Jest wyznaczony ścisły przedstawiciel administracji polskiej i Białego Domu do tego, aby te negocjacje prowadzić – podkreślił.

Andrzej Duda nie odpowiedział, gdzie miałaby powstać elektrownia.

Piotr Naimski o współpracy z USA

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej również wypowiedział się w tej sprawie. – Szukamy takiego partnera, który będzie angażował się z nami. To oznacza, że Amerykanie nie tylko dadzą nam kredyt, ale też zaangażują się kapitałowo. To znaczy, że będą zarabiać na eksploatacji całej elektrowni – powiedział w rozmowie z RMF FM.

Piotr Naimski w rozmowie z Krzysztofem Berendą z RMF FM wskazał, że podczas wizyty prezydenta Andrzeja Duda w USA i rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem zostało potwierdzone, iż prowadzone są bliskie konkluzje i rozmowy dotyczące międzyrządowej umowy między Polska i Stanami Zjednoczonymi dotycząca dot. budowy elektrowni jądrowej. Naimski wskazał, że Polska szuka partnera, który pozostanie w sektorze jądrowym w Polsce przez minimum 60 lat. -Parter amerykański jest tutaj bardzo dobrym wyborem – wskazał pełnomocnik rządu.

Naimski powiedział, ze Polska szuka partnera, który będzie również kapitałowo zaangażowany w budowę elektrowni jądrowej.

Pełnomocnik rządu nie odniósł się do pytań, która spółka, Westinghouse czy GE Hitachi, będzie zaangażowana po stronie amerykańskiej. Po polskiej stronie ma być dedykowany podmiot spółka inwestorska, która będzie należała do państwa. Podkreślił, że dotychczasowy dorobek PGE i PGE EJ1 zostanie wzięty pod uwagę i praca będzie kontynuowana. Pace dotyczące lokalizacji i uwarunkowań środowiskowych są bardzo zaawansowane.

Pierwszy reaktor jądrowym ma zostać oddany w Polsce w 2033 roku.  Przedstawiciel rządu podkreślił, że „musimy mieć stabilnie pracujące źródła energii, które jednocześnie pozwolą nam rozwijać odnawialne źródła energii, czyli przede wszystkim wiatr i fotowoltaikę”.

Polsat News/RMF FM/Patrycja Rapacka

Umowa o projektowaniu atomu z USA w Polsce „w najbliższym czasie”