Dworkowicz: Chiny nie zmniejszą importu surowców energetycznych z Rosji

28 sierpnia 2015, 07:30 Alert
Gazociąg Ałtaj
Gazociąg Ałtaj/Siła Syberii 2. Grafika: Gazprom.

(RIA Novosti/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała 27 sierpnia agencja RIA Novosti w wywiadzie dla telewizji Rossija 24 wicepremier Arkadij Dworkowicz stwierdził, że Rosja jest przekonana, iż ze względu na spadek wartości juana i zapotrzebowania na surowce energetyczne Chiny szybko obniży import węglowodorów z innych państw aniżeli z Rosji.

– Nasza ropa oraz gaz w porównaniu z innymi (państwami – przyp. red.) jest bardziej konkurencyjny. Dlatego też jesteśmy praktycznie przekonani, że jeśli mówimy o fizycznych dostawach w tonach i miliardach metrów sześciennych to nie odnotujemy żadnego ich zmniejszenia, będziemy kontynuowali dostawy w takich wielkościach jakie zostały uzgodnione – powiedział Dworkowicz odpowiadając na pytanie dotyczące czy dewaluacja juana oraz zmniejszenie zapotrzebowania na zasoby energetyczne w Chinach może wpłynąć na wielkość dostaw węglowodorów z Rosji.

Od 10 sierpnia rynkowy kurs juana w stosunku do dolara stracił ponad 3 procent. W czwartek kurs wobec dolara wynosił 6,4076 juanów podczas gdy Ludowy Bank Chin wyceniał swoją walutę na poziomie nieco wyższym niż 6,2 juana za 1 dolara. W połowie sierpnia LBC konsekwentnie obniżał o 1,9 , 1,62 oraz 1,1 procent kurs juana wobec dolara.

Jak informował BiznesAlert.pl 8 maja tego roku podczas wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie Gazprom oraz CNPC podpisały ramową umowę na temat warunków dostaw gazu ziemnego poprzez wspomnianą trasę. W maju ubiegłego roku Gazprom podpisał z CNPC podpisał 30-letnią umowę na dostawy surowca do Chin poprzez tzw. wschodni szlak(gazociąg Siła Syberii – przyp. red.). Negocjacje cenowe w 2014 roku były przewlekłe i skomplikowane. Doprowadziły do porozumienia. Nieoficjalnie cena dostaw przez Siłę Syberii jest szacowana na około 350 dolarów za 1000 m3.

Zachodni szlak to gazociąg Ałtaj, zwany od teraz Siłą Syberii 2. W sprawie dostaw za jego pomocą Gazprom i CNPC podpisały memorandum na 30 mld m3 rocznie.