Nagroda za ładowanie elektrycznego samochodu

23 stycznia 2019, 09:00 Alert
Punkty ładowania pojazdów elektrycznych w Royal Seaport. Fot. BiznesAlert.pl
Punkty ładowania pojazdów elektrycznych w Royal Seaport. Fot. BiznesAlert.pl

Fińskim modelem biznesowym, który zakłada wynagradzanie użytkowników  elektrycznych samochodów, przyczyniąjących się do stabilizacji sieci elektroenergetycznych, zainteresował się globalny gracz na rynku elektromobilności E.ON. 

Elastycznie i efektywnie 

Zastosowanie zoptymalizowanych systemów zarządzania przepływem energii, wykorzystanie technologii V2G, lepsze wykorzystanie energii pochodzącej z OZE oraz sprawne rozliczenia to domena fińskiej firmy Virta. Mogąc się już dziś pochwalić zwieńczonymi sukcesem wdrożeniami wzbudziła zainteresowanie globalnego gracza.

IT dla EV

Opracowywanie rozwiązań inteligentnego ładowania i możliwość rozbudowywania innych systemów je umożliwiających w przyszłości to wyzwania jakie stawia elektromobilność przed informatykami. Można powiedzieć, że przyszłość mobilności będzie zależeć w dużej mierze od tego, jak będą działały powstające teraz systemy informatyczne.

B2C, czyli frontem do klienta 

Jedną z istotnych kwestii jest rozliczanie indywidualnych użytkowników, a zupełnie inną ładowanie dwukierunkowe i handlowanie energią pobraną z baterii samochodu. Wprowadzanie takiej energii do sieci i kontrola całego procesu wymagają odpowiedniego przygotowania. Dlatego też E.ON stał się udziałowcem Virty. Firma przygotowuje się do wdrożenia rozwiązań B2C w obszarze elektromobilności. Platforma rozliczeniowa stworzona przez Virtę już teraz działa na wielu rynkach, od Rumunii po Norwegię.

E.On/Agata Rzędowska