Jest pierwszy chętny na gaz EastMed. „Marzenie jednych i koszmar drugich”

2 stycznia 2020, 14:15 Alert
gaz-system gaz
Zawór gazociągu. Fot. Gaz-System

Grecka DEPA podpisała w Atenach list intencyjny w sprawie zakupu gazu Energean Oil&Gas działającego w Izraelu. List daje uzasadnienie do budowy gazociągu East Med ze złóż cypryjskich i izraelskich na Morzu Śródziemnym do Grecji.

List zakłada zakup 2 mld m sześc. rocznie z gazociągu East Med. – To kluczowy kamień milowy z punktu widzenia wiarygodności tego gazociągu, który był przez niektórych oceniany jako mrzonka. Muszę ich rozczarować. Ten gazociąg może być marzeniem dla jednych i koszmarem dla innych, ale dziś położyliśmy fundament pod jego budowę – powiedział minister energetyki Grecji Kostis Hadzidakis cytowany przez agencję PRIME.

2 stycznia wieczorem ma dojść do podpisania umowy międzyrządowej między Grecją, Izraelem i Cyprem w sprawie budowy gazociągu EastMed.

Gazociąg EastMed o planowanej długości około 1900 km ma kosztować 6 mld euro. Ma osiągnąć przepustowość 10 mld m sześc. rocznie z możliwością powiększenia do 20 mld m sześc. Jest wspierany przez Komisję Europejską jako projekt o znaczeniu wspólnotowym z listy PCI. Planowane jest także przedłużenie EastMed o odcinek do Włoch (Posejdon). Włoski minister rozwoju gospodarczego Stefano Patuanelli wysłał list z gratulacjami uczestnikom wydarzenia w Atenach.

PRIME/Wojciech Jakóbik

Bojanowicz: EastMed i śródziemnomorski trójkąt energetyczny (ANALIZA)