Eastring: Narzędzie dywersyfikacji albo szlak dostaw gazu z Nord Stream 2 na Bałkany

10 czerwca 2016, 07:15 Alert

(oenergetice.cz/Bnr.bg/Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik)

Źródło: Eastring.eu

Operatorzy gazociągów, słowacki Eustream oraz bułgarski Bulgartransgaz, podpisali wczoraj w Sofii list intencyjny dotyczący projektu gazociągu Eastring, który miałby przesyłać gaz z Europy zachodniej przez Słowację na Bałkany. Pojawia się jednak pytanie, czy ta infrastruktura może posłużyć do tłoczenia na południe Europy rosyjskiego gazu z planowanego gazociągu Nord Systemu 2.

Eustream i Bulgartransgaz w podpisanym 9 czerwca liście intencyjnym dot. budowy nowej sieci gazociągów w Europie Środkowo–Wschodniej zobowiązały się do współpracy na rynku oraz w ramach pozyskiwania wsparcia finansowego ze strony Brukseli. Eastring łączyłaby Słowację z Bałkanami dzięki istniejącym rurociągom na Ukrainie, Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii i Bułgarii oraz budowie połączeń między nimi. Jego konstrukcja pozwoli także na dostarczanie gazu z Europy Zachodniej na Bałkany i do Turcji. Gazociąg będzie dwukierunkowy, a więc da możliwość słania surowca przy pomocy Korytarza Północ – Południe.

Źródło: Eastring.eu

Źródło: Eastring.eu

Przepustowość początkowa szacowana jest na ok. 15-20 mld m3 gazu. Projekt może pomóc Bułgarii w realizacji zadeklarowanego przez nią zamierzenia stania się regionalnym centrum handlu gazu. Jak informuje Bułgarskie Radio, Eastring umożliwi dostawy gazu z Austrii przez Słowację do planowanego bałkańskiego hubu gazowego w pobliżu bułgarskiego portu nad Morzem Czarnym Warna.

– Korytarz niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej –  powiedział minister gospodarki Słowacji Peter Ziga. Plan importu gazu z Austrii może jednocześnie oznaczać, że w przyszłości na Bałkany za pośrednictwem już istniejącej oraz mającej powstać w infrastrukturze austriackiej i niemieckiej, gazociągów EUGAL oraz BACI, gaz dla południa Kontynentu może być słany z Nord Stream 2. W ten sposób Gazprom mógłby sięgnąć po bałkański rynek bez konieczności budowy kontrowersyjnego gazociągu przez Morze Czarne. Pierwszy projekt tego typu – South Stream – zablokowała Komisja Europejska. Drugi – Turkish Stream – nie ma poparcia Turcji, z którą Rosja jest obecnie skonfliktowana. Pomimo problemów Moskwa deklaruje nadal chęć budowy gazociągu czarnomorskiego.

Źródło: Die Welt

Źródło: Die Welt