EBI będzie finansował inwestycje, które pomogą w walce o klimat

13 grudnia 2019, 10:30 Alert
ziemia klimat środowisko
fot. pixabay.com

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zatwierdził dziś 8,1 mld EUR nowego środków na rzecz klimatu, zrównoważonego rozwoju, opieki zdrowotnej i inwestycji edukacyjnych w Europie i na całym świecie. Obejmuje to wsparcie dużych i małych projektów w zakresie energii odnawialnej, rozwoju pojazdów elektrycznych oraz poprawy efektywności energetycznej gospodarstw domowych.

Inwestycje EBI

– Kryzys klimatyczny wymaga, abyśmy działali. Jak potwierdziłem podczas COP 25 w Madrycie na początku tego tygodnia, podwoiliśmy wsparcie działań klimatycznych na całym świecie i zmobilizować 1 bilion euro na inwestycje klimatyczne w ciągu następnej dekady. Zatwierdzone dziś projekty pokazują zaangażowanie EBI w przyspieszenie wykorzystania czystej energii, zrównoważonego transportu, efektywności energetycznej, wody i inwestycji rolniczych, które zmniejszają emisje i chronią narażone społeczności przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Większość tych projektów jest wysoce innowacyjnych. Innowacje pomogą nam uporać się z globalnym ociepleniem i przyniosą korzyści dla wszystkich: ponieważ zajmujemy się zmianami klimatu, zmniejszymy lukę inwestycyjną w innowacje między Europą a jej globalnymi konkurentami- powiedział Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Zaangażowanie sektora prywatnego w ograniczenie zużycia energii ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia emisji dwutlenku węgla. EBI zatwierdził nowe finansowanie inwestycji biznesowych w wysokości 3,8 mld euro. Obejmuje to ukierunkowane wsparcie działań na rzecz klimatu we współpracy z lokalnymi bankami i partnerami finansowymi w Belgii, Danii, Francji, Słowacji i Czechach.

Modernizacja istniejącej infrastruktury miejskiej w celu umożliwienia bardziej wydajnego zużycia energii i wody, a także lepszej ochrony przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, jest niezbędna do przyspieszenia działań klimatycznych. Bank zatwierdził także nowe inwestycje władz miejskich i regionalnych w celu poprawy efektywności energetycznej mieszkań w Holandii.

EBI sfinansuje także budowę nowych urządzeń do uzdatniania wody pitnej i rozbudowę dystrybucji czystej wody z korzyścią dla ponad 2 milionów ludzi w Niamey, stolicy Nigru, mieście zagrożonym częstymi suszami i migracjami z całego Sahelu.

EBI zgodził się na nowe finansowanie w celu wsparcia nowej wielkiej farmy wiatrowej na Morzu Północnym, małych projektów w zakresie energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej we Włoszech oraz rozszerzenia dystrybucji energii elektrycznej w zachodnim Nepalu, aby umożliwić odległym społecznościom korzystanie z energii pochodzącej z elektrowni wodnej.

EBI będzie również wspierać nowe projekty w zakresie energii odnawialnej, w tym elektrownie wodne i farmy wiatrowe w Brazylii. Podróżujący pociągami w Estonii i Czechach skorzystają z nowej inwestycji kolejowej, zatwierdzonej dzisiaj przez EBI, która zmodernizuje istniejące tory i zmodernizuje regionalne usługi kolejowe.

Europejski Bank Inwestycyjny