EBI: Polacy są gotowi na zmiany dla dobra klimatu

14 stycznia 2020, 10:45 Alert
natura środowisko klimat owca
Fot. Mateusz Sierakowski/SKNE

Europejski Bank Inwestycyjny przeprowadził kolejne badania, których celem było określenie poziomu zaangażowania obywateli UE w sprawy klimatu. – 73 procent ankietowanych Polaków zamierza korzystać z transportu publicznego zamiast samochodu w 2020 roku – czytamy w raporcie EBI.

Badanie nastrojów i zaangażowania

Celem ankiety było zbadanie nastrojów obywateli Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin w kwestii zmiany klimatu. Druga partia wyników dotyczy indywidualnych starań podejmowanych przez mieszkańców różnych krajów na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu w 2020 roku.

Wnioski dla Polski

Z raportu wynika, że Polska jest gotowa wprowadzić zmiany związane ze stylem życia, które mogą przyczynić się do ograniczenia zmian klimatu w 2020 roku. Jednak jeśli chodzi o aktywność społeczną, opinie respondentów są podzielone.

Kilka najważniejszych wniosków dla Polski:

– 73 procent respondentów zamierza z powodów związanych z ochroną środowiska korzystać z transportu publicznego zamiast samochodu – obecnie robi to 33 procent ankietowanych;

– 40 procent badanych kupuje produkty lokalne i sezonowe, a 96 procent zamierza to robić w przyszłości;

– 51 procent ankietowanych twierdzi, że w gospodarstwie domowym zamierza korzystać z usług dostawców zielonej energii; na taki krok zdecydowało się już 10 procent osób.

Źródło: EBI

Europejski Bank Inwestycyjny

PGE ma kredyt EBI na lądowe farmy wiatrowe nad Bałtykiem