Europejski Bank Inwestycyjny wesprze budowę farm wiatrowych w Polsce

10 marca 2020, 10:30 Alert
PGE farmy wiatrowe
Źródło: PGE

Ignitis Group pożyczy 60 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na swój pierwszy projekt farmy wiatrowej w Polsce.

Farmy wiatrowe

W pobliżu wybrzeża Bałtyku powstaną kolejne farmy wiatrowe. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał właśnie umowę w sprawie pożyczki z Pomerania Wind Farm sp. z o. o., spółką zależną UAB Ignitis Renewables, która jest częścią litewskiej grupy energetycznej Ignitis Group. EBI zgodził się udzielić kredytu w wysokości 258 mln PLN (około 60 mln EUR) na budowę i eksploatację średniej wielkości lądowej farmy wiatrowej składającej się z 29 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 94 MW. Kredyt pokryje około 47 procent kosztów inwestycyjnych projektu. Finansowanie EBI wspiera Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS),będący głównym filarem Planu Inwestycyjnego dla Europy, którego strategicznymi partnerami są Komisja Europejska oraz EBI.

Park wiatrowy położony będzie w województwie pomorskim, około 50 km od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej, w gminach Dzierzgoń i Stary Targ. Prace nad budową farmy wiatrowej rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a uruchomienie projektu planowane jest na wiosnę 2021 roku. Park wiatrowy ma docelowo dostarczać 300 GWh energii elektrycznej, zaopatrując potencjalnie około 75 000 gospodarstw domowych w skali roku.

– Polska ma ogromny potencjał w zakresie wytwarzania odnawialnych energii, a ten projekt jest kolejnym przykładem na to, jak farmy wiatrowe mogą przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji energetycznej kraju i zrównoważonego rozwoju. EBI ma duże doświadczenie w finansowaniu farm wiatrowych na całym świecie. Dzięki naszej nowej polityce udzielania kredytów energetycznych możemy wspierać jeszcze większą liczbę tego typu projektów. Bardzo cieszy nas fakt, że ta konkretna inwestycja jest zgodna z naszymi celami klimatycznymi – mówi wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

– Zrównoważony rozwój, który przejawia się wdrażaniem projektów z zakresu energii odnawialnej nie tylko na Litwie, ale również za granicą, jest priorytetem Ignitis Group zawartym w naszej Strategii 2030. Poprzez takie projekty chcemy zwiększyć naszą konkurencyjność i znacząco przyczynić się do przyspieszenia dekarbonizacji sektora energetycznego – wyjaśnia Dominykas Tučkus, Członek Zarządu, Head of Business Development w Ignitis Group.

– Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że finansowanie EBI w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy ułatwi budowę nowej farmy wiatrowej w Polsce. Dzięki unijnemu wsparciu około 75 000 gospodarstw domowych będzie mogło korzystać z zielonej energii. Jest to najlepszy przykład na to jak istotny jest Europejski Zielony Ład dla polskich obywateli. Każda taka inwestycja zbliża nas do celu, którym jest uczynienie Unii Europejskiej neutralną dla klimatu do 2050 roku – dodaje Paolo Gentiloni, Europejski komisarz ds. Gospodarki.

Europejski Bank Inwestycyjny

Wiceprezes EBI: Polska jest liderem regionu. Chcemy wesprzeć jej transformację energetyczną (ROZMOWA)