EBOiR weprze budowę OZE w Polsce

20 maja 2020, 14:15 Alert
oze wiatrak energetyka
fot. Pixabay

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) wesprze transformację energetyczną w Polsce. Zapewni pięć pożyczek o wartości 280 mln zł. Dotyczą one inwestycji w Odnawialne Źródła Energii. Kredyty będą udzielone działającym w Polsce podmiotom należącym do francuskich firm Qair RGreen Invest.

Trzy nowe farmy wiatrowe

W ramach udzielonego wsparcia powstaną trzy nowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 93 megawatów (MW). Będą to farmy Udanin (50 MW), Parzęczew (9 MW) i Września (9 MW). Ponadto pieniądze będą przeznaczone na działanie farm wiatrowych w Linowie (58MW) oraz Rzeplinie (48 MW), a także na fotowoltaikę (25MW). Bank BNP Paribas również udzieli pożyczek na finansowanie projektów.

Pożyczki z EBOiR zostaną udzielone pięciu polskim spółkom celowym, które ostatecznie są własnością dwóch doświadczonych sponsorów – francuskiego dewelopera i operatora energii odnawialnej Qair oraz francuskiego funduszu infrastrukturalnego RGreen Invest.

Harry Boyd-Carpenter, dyrektor EBOiR, dyrektor ds. Energii w regionie EMEA, powiedział, że mimo tak wielu wysiłków skupiających się walce z koronawirusem, ważnym jest również utrzymanie tempa zielonej transformacji. –  Zapewniając długoterminowe finansowanie w obecnych okolicznościach, EBOiR wnosi znaczący wkład w transformację energetyki w Polsce i pokazuje swoje zobowiązania wobec partnerów i celów strategicznych – przyznał.

EBOiR rozpoczął inwestycje w Polsce w 1991 roku i do tej pory przekazał 10,3 miliarda euro poprzez 434 projekty wszystkim sektorom gospodarki. Wspieranie ekologicznej transformacji kraju poprzez inwestycje w energię odnawialną i efektywność energetyczną pozostaje jednym z priorytetów Banku w Polsce.

EBOiR/Bartłomiej Sawicki

EBOiR powraca do finansowania energetyki wiatrowej w Polsce