ECONSEC: Polska potrzebuje informatyków do obrony cyberprzestrzeni (RELACJA)

16 marca 2017, 16:00 Bezpieczeństwo

W Warszawie odbywa się Economic Security Forum EconSec 2017. Licznie zgromadzeni przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju rozmawiają o zagrożeniach. Chodzi o bezpieczeństwo militarne, gospodarcze, w tym energetyczne, ale też ataki cybernetyczne. Portal BiznesAlert.pl jest patronem medialnym Forum EconSec.

Fot.: BizensAlert.pl

Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślił, że brakuje informatyków, zwłaszcza specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Potrzebują ich wszystkie służby, między innymi Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Każdy absolwent jest przyjmowany z otwartymi ramionami. Ale walka o nich nie jest łatwa. Ze względu na różnice w zarobkach wielu przechodzi chętnie do biznesu.

Niesłychanie istotna jest obecnie infrastruktura krytyczna. Atak na nią może wywołać nieobliczalne skutki. Dlatego ochronę infrastruktury krytycznej uznaje się dziś za element strategii militarnej. Niedawno wielkopolska Policja zatrzymała grupę przestępców, którzy w Sieci oszukali około 160 tysięcy osób. Okazuje się, iż narażony jest dziś każdy. Inna rzecz, że ofiary zachowywały się często lekkomyślnie.

Wiele mówimy o internecie rzeczy. Telefon komórkowy nie służy już wyłącznie do rozmawiania. Przeciwnie – wykorzystuje się go do wszystkiego. A z pewnością nie wszystkie firmy i instytucje są odpowiednio zabezpieczone. MSWiA wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji pracują nad projektem pl.ID. Trzeba to zrobić, ponieważ są ogromne opóźnienia. A elektroniczny dowód osobisty ma być rzeczywiście narzędziem do załatwiania różnych spraw. Dlatego musi być ono narzędziem bezpiecznym.

Niezwykle istotna jest świadomość społeczna. Do niedawna była ona na dość niskim poziomie. Ale ostatnio szybko rośnie. Ludzie interesują się, jakie ich dane osobowe są gromadzone przez rozmaite firmy i instytucje. Po co są one zbierane. W jaki sposób są łączone. W jaki sposób obywatele mogą się chronić.

Obserwujemy przy tym charakterystyczne zjawisko. Konieczność rejestracji kart przedpłaconych telefonii komórkowej ze względu na przepisy nowej ustawy antyterrorystycznej spotkała się z histerycznymi reakcjami. Państwo zostało oskarżone o chęć podglądania i kontrolowania obywateli. A jednocześnie w serwisach społecznościowych ludzie ochoczo – i bardzo lekkomyślnie – dzielą się rozmaitymi informacjami o sobie. Wnioski są zatem jednoznaczne: bardzo ważna jest technika. Ale trzeba też stale dbać o podnoszenie poziomu edukacji i świadomości ludzi, poczynając od najmłodszych.