EFRA czyli sposób Lotosu na zwiększenie efektywności rafinerii w Gdańsku

21 sierpnia 2015, 14:30 Energetyka

Spółka Lotos Asfalt, należąca do Grupy Kapitałowej Lotos podpisała umowę sprzedaży koksu z holenderską spółką Oxbow Energy Solutions B.V. Zagraniczny partner będzie kupował koks wyprodukowany przez instalację opóźnionego koksowania DCU, która powstaje w ramach realizacji inwestycyjnego Programu EFRA w rafinerii w Gdańsku. Lotos Asfalt szacuje, że rocznie produkowane będzie około 350 000 ton koksu. Umowa została zawarta na okres 10 lat od daty rozpoczęcia działalności handlowej instalacji DCU.

Umowa Lotos Asfalt z firmą Oxbow jest trzecim kluczowym dokumentem związanym z rozpoczęciem realizacji nowych instalacji rafineryjnych w ramach Program Efektywnej Rafinacji – EFRA. Wcześniej podpisana została umowa dotycząca finansowania tej inwestycji i umowa kontraktująca głównego wykonawcę najważniejszych instalacji. Główna instalacja Programu EFRA to DCU (instalacja opóźnionego koksowania) przerabiać będzie w ciągu godziny 160 ton ciężkich pozostałości po przerobie ropy naftowej. Z tych produktów w całym ciągu technologicznym produkowany będzie docelowo olej napędowy, benzyna, LPG oraz koks. Podpisana umowa z holenderskim partnerem gwarantować będzie Spółce zbyt na całość produkowanego koksu.

– Założeniem programu EFRA jest wydłużenie łańcucha technologicznego przerobu ropy naftowej, a co za tym idzie istotne zwiększenie modelowej marży rafineryjnej. Aby w sposób optymalny zrealizować nasz projekt ważne jest zarówno zastosowanie najlepszych technologii, ten krok już zrealizowaliśmy, jak i dobór renomowanych i wiarygodnych partnerów – podkreśla Piotr Przyborowski prezes Zarządu Lotos Asfalt.

Grupa LOTOS. Podpisanie kolejnej umowy projektu EFRA.21.08.2015fot. Wojtek Jakubowski /KFP

Realizacja Programu EFRA umocni pozycję gdańskiej rafinerii Lotosu wśród najbardziej efektywnych tego typu zakładów w Europie. Spółka musiała pozyskać sprawdzonego na rynku partnera, który zapewni długoterminowy zakup koksu i właściwą, nieobciążającą Lotosu logistykę tego procesu.

– Mamy szczególną satysfakcję, że możemy współpracować z tak wymagającym partnerem, jakim jest Lotos. Mamy wieloletnie doświadczenie w tego typu kontraktach i dlatego gwarantujemy naszym partnerom realizację usług na najwyższym poziomie sprawności i organizacji – mówi Patrick Brüning wiceprezes ds. międzynarodowych Oxbow Energy Solutions B.V.

81_app_header_images_path_44_app_header_images_path_asfalt

Zgodnie z umową, koks produkowany w rafinerii zostanie przewieziony przez Oxbow ciężarówkami do portu, skąd będzie przesyłany dalej do sieci terminali dystrybutora. Zostanie posortowany na różne frakcje zgodnie z oczekiwaniami klientów i wysłany do odbiorców końcowych. Koks będzie pełnić funkcję paliwa do współspalania z węglem np. przez cementownie, elektrownie, huty.

hima3

Oxbow Energy Solutions B.V. jest jednym z największych graczy na rynku koksu naftowego. Ma ponad 30 letnie doświadczenie w odbiorze koksu naftowego z wielu rafinerii na świecie, zajmuje się także handlem siarką, węglem, nawozami, zarządza też terminalami w Ameryce i Europie. Firma świadczy również międzynarodowe usługi transportowe.

163_app_header_images_path_grafika_aktualnosci

W rafinerii Lotosu w Gdańsku obok bloku DCU powstaną jeszcze instalacje logistyczne związane z wywozem koksu, węzeł oczyszczania LPG, instalacja odsiarczania benzyny (ang. Coker Naphtha Hydrotreating – CNHT) produkująca benzynę surową oraz instalacja produkcji wodoru (ang. Hydrogen Generator Unit – HGU). Uzupełnieniem projektu EFRA będzie instalacja destylacji próżniowej hydrowaksu (półprodukt instalacji hydrokrakingu ropy naftowej). Powstanie również wytwórnia tlenu, budynek – Główny Punkt Zasilania, zbiorniki oraz rurociągi.

Źródło: Grupa LOTOS