Amerykanie wytwarzają rekordowo dużo energii z gazu

24 sierpnia 2022, 14:45 Alert

W 48 stanach USA, produkcja energii elektrycznej w elektrowniach zasilanych gazem ziemnym osiągnęła w połowie lipca 6,37 miliona MWh – podaje Administracja Informacji Energetycznej (EIA).

https://www.eia.gov/todayinenergy/detail.php?id=53559
Dzienna produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego w USA, fot. U.S. Energy Information Administration

Pomimo wysokich cen gazu, popyt na gaz ziemny do produkcji energii elektrycznej utrzymywał się na dużym poziomie. To efekt wysokich temperatur, zmniejszonej produkcji energii elektrycznej z węgla oraz niedawnego zwiększenia mocy elektrowni zasilanych gazem ziemnym.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w USA zwykle osiąga szczyt w okresie letnim z powodu zapotrzebowania na klimatyzację, a miniony miesiąc był szczególnie upalny w Stanach Zjednoczonych. Obecne wysokie ceny gazu Powinny zmniejszyć konkurencyjność cenową gazu ziemnego w stosunku do innych źródeł, zwłaszcza węgla.

Odejście od elektrowni węglowych

Podczas tego lata elektrownie węglowe nie były wykorzystywane tak, jak miało to miejsce w poprzednich latach. Ciągłe wycofywanie elektrowni węglowych, wysokie ceny węgla oraz niższe, przeciętne zapasy węgla w elektrowniach ograniczyły zużycie. W maju zapasy węgla w elektrowniach były średnio o 20 procent niższe niż przed rokiem.

Nowe moce produkcyjne zwiększyły dostępność i wykorzystanie energii elektrycznej z gazu ziemnego. W ciągu ostatnich 10 lat deweloperzy dodali około 62 GW mocy turbin gazowych pracujących w systemie hybrydowym. Zwiększona liczba używanych turbin gazowych pracujących w systemie hybrydowym doprowadziła do zwiększenia wydajności i zmniejszenia strat konwersji co oznacza, że z tej samej ilości gazu ziemnego można wyprodukować więcej energii elektrycznej.

Energy Information Administration/Wojciech Gryczka

EIA: Chęć odcięcia od Rosji skłania Europę ku LNG z USA