(EIA/Teresa Wójcik)
– Spodziewamy się, że w październiku b.r. produkcja ropy łupkowej spadnie o 80 tys. baryłek dziennie, czyli do 5,21 mln baryłek dziennie – podał 14 września amerykański Urząd Informacji Energetycznej (US Energy Information Administration – EIA) w najnowszym raporcie. To mniej niż prognozowany spadek w raporcie z 10 sierpnia b.r. Raport ( Drilling Productivity Report – DPR) bierze pod uwagę największe w USA baseny złóż łupkowych: Bakken, Eagle Ford, Haynesville, Marcellus, Niobrara, Permu i Utica, które łącznie przynosiły 95 proc. wzrostu produkcji ropy łupkowej oraz gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych w latach 2011 -14.
W basenie Eagle Ford w okresie wiosny b.r. miał miejsce największy spadek wydobycia. Obecnie EIA szacuje, że zmniejszenie produkcji ropy łupkowej w Teksasie Południowym w październiku b.r. spadnie o około 62 tys. baryłek dziennie – do 1,42 mln baryłek dziennie. W basenie Bakken – zmniejszenie wydobycia wyniesie 21 tys. baryłek dziennie, do 1,18 mln baryłek dziennie, w Niobrara – 19 tys. baryłek do poziomu 380 tys. baryłek dziennie. To mniej niż spadki w ostatnich 4 miesiącach. W pozostałych basenach złóż łupkowych spadki mają być znacznie mniejsze. W basenie Perm wg. DPR w ciągu kilku ostatnich miesięcy miał miejsce nadal systematyczny wzrost wydobycia. Raport EIA szacuje, że w październiku produkcja ropy z łupków w basenie Perm wzrośnie o 23 tys. baryłek dziennie dochodząc do poziomu dziennego 2,02 mln baryłek.
Spada natomiast znacznie liczba nowych odwiertów wydobywczych ropy i gazu. W stanie Dakota Północna – drugim po Teksasie stan w produkcji węglowodorów z łupków – liczba aktywnych odwiertów w tym roku jest mniejsza o 65 proc. w stosunku do 2014 r. (dane Nord Dakota Industrial Commision – NDIC), operuje o 130 wiertnic mniej niż w tym samym okresie w 2014 r. Podobny spadek wiertnic jest w stanie Teksas. Trzeba przy tym brać pod uwagę, że przy eksploatacji złóż łupkowych wiertnice są czynne tylko do wykonania odwiertu oraz przeprowadzenia szczelinowania hydraulicznego. Potem są demontowane i wywożone, wydobycie odbywa się bez platform. Zmniejszenie liczby wiertnic oznacza zmniejszenie produkcji w następnych miesiącach, tj. mniejszą liczbę nowych szybów. Zmniejsza się też liczba aktywnych wiertnic w Teksasie. Trzeba jednak pamiętać, że zmiana technologii eksploatacji łupków w USA spowodowała, że zwiększenie wydobycia następuje także przy zmniejszeniu liczby wykonanych odwiertów.
Cena ropy WTI spadła obecnie do poziomu około 47 dol. za baryłkę. Zwraca uwagę znaczne ograniczenie spreadu do ropy Brent, za którą dzisiaj płacono około 48 dol.