Aktywiści będą protestować przeciwko zamykaniu elektrowni jądrowych w Niemczech

12 listopada 2021, 06:30 Alert
niemcy
Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

Fundacja FOTA4Climate poinformowała, że 13 listopada 2021 roku w Berlinie odbędzie się protest obrońców klimatu i środowiska przeciwko zamykaniu elektrowni jądrowych. Niemcy mają zamknąć sześć takich zakładów.

Organizatorzy protestów zwracają uwagę, że nie licząc wody, energia ze źródeł odnawialnych i atomu stanowi zaledwie kilkanaście procent energii w skali globu, reszta to paliwa kopalne – W obecnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić na zamykanie jakichkolwiek bezemisyjnych i wydajnych źródeł energii. Pozbywanie się bezemisyjnego atomu w płonącym i wysychającym świecie traktujemy jako zbrodnię klimatyczną – mówi Andrzej Gąsiorowski z FOTA4Climate.

Przeciwko zamknięciu sześciu ostatnich niemieckich elektrowni jądrowych będą protestowały organizacje: polska FOTA4Climate, niemiecka Nuclearia wraz z Mothers for Nuclear oraz Stand Up For Nuclear.

– Odłączanie atomu zamiast mocy węglowych poskutkowało m.in. tym, że w pierwszej połowie 2021 roku najważniejszym źródłem energii w Niemczech był właśnie węgiel kamienny i brunatny. W niedalekiej przyszłości swój udział w miksie energetycznym zwiększy najprawdopodobniej gaz z Rosji – podkreślają aktywiści.

Swój udział w proteście zapowiedział wybitny astrofizyk i klimatolog – James Hansen. W filmie nagranym dla FOTA4Climate Hansen mówi, że w trosce o swoje wnuki przyjął rolę strażnika przyszłych pokoleń.

– Wyłączenie atomu to nie tylko katastrofalny błąd z punktu widzenia ochrony klimatu. Do 2025 roku Polska wyłączy znaczne ilości mocy węglowych obniżając emisję ale też zwiększając swoją zależność od importu energii z zagranicy gdy zabraknie wiatru i słońca. Niemiecka decyzja naraża cały region Środkowej Europy na zwiększone ryzyko przerw w dostawach energii – mówi Adam Błażowski z FOTA4Climate.

Fundacja zaznacza, że energetyka jądrowa przeżywa renesans w wielu miejscach na świecie. – Coraz więcej państw przekonuje się, że dekarbonizacja bez atomu nie jest możliwa i inwestuje w energetykę jądrową by sprostać ambitnym celom klimatycznym. W ostatnich dniach 10 unijnych krajów podpisało list do Komisji Europejskiej domagając się włączenia atomu do tzw. Taksonomii Zrównoważonego Rozwoju. Atomowym gigantem jest Francja, ogromne inwestycję w energetykę jądrową czyniła Wielka Brytania. W Unii najczystszą energię ma atomowa Szwecja i Francja, nowe reaktory mają powstać w Polsce, Bułgarii, Czechach, Estonii, Słowacji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i na Ukrainie – podkreślają.

Fundacja FOTA4Climate domaga się ogłoszenia unijnego moratorium na przedwczesne wyłączanie niskoemisyjnej energetyki jądrowej.

FOTA4Climate/Jędrzej Stachura

Fedorska: Czy Niemcy odejdą od odejścia od atomu?