Niewielki spadek przyrostu fotowoltaiki w Niemczech

6 maja 2020, 15:00 Alert
OZE energia słoneczna fotowoltaika
fot. pixabay.com

Według Federalnej Agencji ds. Sieci (Bundesnetzagentur) w pierwszym kwartale 2020 roku zostało zainstalowanych 1,1 GW nowych mocy z elektrowni słonecznych. W analogicznym okresie w 2019 roku przyrost ten osiągnął 1,27 GW, co stanowi niewielki spadek. Specjaliści wskazują, że są to bardzo zadowalające wyniki, biorąc po uwagę pandemię koronawirusa.

Przyrost mocy fotowoltaicznych

Portal branżowy PV Magazine powołuje się na informacje agencji Bundesnetzagentur. Wynika z nich, że pomimo ograniczeń, utrzymuje się przyrost mocy fotowoltaicznych w Niemczech. W marcu przybyło 368 MW, co stanowi wzrost na poziomie 18 MW w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku.

Największy popyt został odnotowany przy instalacjach o mocy do 750 kW, których rozwój jest wspierany systemem taryf gwarantowanych. W marcu zostało zainstalowanych łącznie 316 MW mocy w tego rodzaju elektrowni.

Stan na koniec lutego pokazuje, że łącznie w Niemczech zostało zainstalowanych już 50 GW mocy w elektrowniach słonecznych. Według zapowiedzi kanclerz Niemiec Angeli Merkel, granica 52 GW będzie wiązała się z ograniczeniem rządowego wsparcia małych i średnich instalacji PV. Przewiduje się, że ta granica zostanie przekroczona latem 2020 roku. Przedstawiciele przemysłu solarnego w Niemczech zaznaczają, że ograniczenie wsparcia stanowi większe zagrożenie rozwoju OZE aniżeli kryzys wywołany pandemią koronawirusa, dlatego też inwestorzy liczą na zniesienie tej granicy.

Niemcy chcą w tym roku osiągnąć 18 procent udziału OZE w miksie

Tymczasem fotowoltaika w Niemczech odnotowuje kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej. Niemieckie stowarzyszenie reprezentujące sektor energetyczny i wodociągowy Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft (BDEW) poinformowało, że kwiecień był wyjątkowo słoneczny. W efekcie w ubiegłym miesiącu zostało wyprodukowanych 6,9 mld kWh energii, a w kwietniu 2019 roku zostało wygenerowanych tylko 5,6 mld kWh. Podobny poziom wygenerowanej energii został odnotowany w czerwcu 2019 roku, tj. 7,1 mld kWh. Na wyniki mają także wpływ nowe moce wytwórcze w wysokości 3,86 GW, zainstalowane w 2019 roku.

Clean Energy Wire/PV Magazine/BDEW/Patrycja Rapacka

IEEFA: OZE wyprzedziły węgiel w produkcji energii w USA