Międzynarodowy apel o moratorium na budowę Nord Stream 2: „To szansa na wyjście z impasu”

28 maja 2021, 17:30 Alert

– Apelujemy o ogłoszenie natychmiastowego moratorium na budowę Nord Stream 2. Gazociąg podważa spójność europejską i stosunki transatlantyckie – piszą politycy i uczeni z całego świata, w tym Polacy. BiznesAlert.pl apelował o to samo w marcu 2021 roku.

Rury Nord Stream 2 w Mukran. Fot. Agata Skrzypczyk
Rury Nord Stream 2 w Mukran. Fot. Agata Skrzypczyk

Nord Stream 2 pod ostrzałem

Autorzy listu uważają, że budowa Nord Stream 2 jest sprzeczna z nowymi europejskimi i niemieckimi celami klimatycznymi, zagraża bezpieczeństwu Ukrainy i unijnej polityce energetycznej. – Projekt Nord Stream 2 od początku budził kontrowersje. Umowy zostały podpisane wkrótce po aneksji Krymu i rosyjskiej interwencji na Ukrainie. Front przeciwko Ukrainie dalej istnieje, podczas gdy represje wobec demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego w Rosji stają się coraz bardziej uciążliwe. Doszło także do całej serii ataków na liberalne demokracje Zachodu. Nadzieje związane z „Wandel durch Handel” (zmiana poprzez handel – przyp. red.) nie spełniły się – piszą.

W dokumencie czytamy, że Nord Stream 2 jest niezgodny z obecną polityką klimatyczną. – Jest to największy projekt infrastruktury paliw kopalnych w Europie, który ma na celu zablokowanie importu gazu ziemnego z arktycznych regionów Rosji na dziesięciolecia. Aby jednak osiągnąć cele klimatyczne, Unia Europejska musi zacząć ograniczać zużycie gazu w tej dekadzie – czytamy.

Zdaniem autorów apelu, w pierwszej kolejności należy wyjaśnić strategiczne cele Nord Stream 2, zwłaszcza w odniesieniu do bezpieczeństwa Ukrainy i wschodnich państw członkowskich Unii Europejskiej. Następnie potrzebna jest szczegółowa ocena cyklu życia projektu i zbadanie jego wpływu na klimat przez niezależny organ. Należy również wyjaśnić główne kontrowersje między Unią Europejską a Kremlem i ponownie ocenić Nord Stream 2 w świetle tej dyskusji.

– Moratorium Nord Stream 2 daje wyjście z niejasnej sytuacji politycznej. To szansa na wypracowanie wspólnego stanowiska Europy. Wreszcie, co ważne, moratorium stanowiłoby wyraźny sygnał dla rosyjskich przywódców, że muszą spodziewać się konsekwencji wynikających z dalszego łamania prawa międzynarodowego i zasad, na których opiera się porządek europejski.

Apel został podpisany m.in. przez polityków i uczonych z Polski, USA, Litwy, Niemiec i Francji.

Warto dodać, że redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik również pisał o potrzebie wprowadzenia moratorium w marcu 2021 roku.

Jędrzej Stachura

Jakóbik: Czas na moratorium wobec Nord Stream 2. Polacy mogą ujawnić, jak Kreml gra Gazpromem