Eksperci w Niemczech zapowiadają wzrost „turystyki paliwowej” do Polski

20 grudnia 2021, 15:30 Alert
stacja paliw benzyna samochód

– Od dziś tankowanie benzyny w Polsce będzie jeszcze tańsze – zauważa w poniedziałek portal NDR. Mieszkańcy niemieckich regionów graniczących z Polską, takich jak Meklemburgia-Pomorze Przednie, mogą na tym skorzystać. Eksperci zakładają, że wzrośnie turystyka paliwowa do Polski.

Niemcy będą tankować w Polsce

– Polski rząd obniża podatki, takie jak VAT i podatek paliwowy. W obliczu inflacji polskim obywatelom należy się ulga. Podatek paliwowy ma zostać całkowicie zniesiony na najbliższe pięć miesięcy, podobnie jak VAT na benzynę i olej napędowy od 1 stycznia. Rozporządzenie ma obowiązywać do maja 2022 roku – zauważa NDR.

Eksperci zakładają, że „w związku z tym wzrośnie turystyka paliwowa między Polską a Niemcami”. – Ostatnio ceny benzyny były już i tak o prawie 20 centów niższe niż w Niemczech – podkreśla NDR. Chociaż Polska jest obecnie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka związanego z koronawirusem, to tzw. mały ruch graniczny nie jest dotknięty ograniczeniami. Osoby przebywające w Polsce krócej niż 24 godziny mogą ponownie wjechać do Niemiec bez zgłoszenia wjazdowego. – Niemniej jednak, policja federalna będzie czujna. W samochodzie osobowym oprócz napełnionego zbiornika można przewozić maksymalnie 20 litrów benzyny – przypomina NDR.

Od poniedziałku w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej obowiązuje w Polsce obniżona akcyza na paliwa. Zgodnie z ustawą od 1 stycznia nastąpi też zwolnienie sprzedaży detalicznej paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Jakóbik: Nowy Rok pod znakiem drożyzny. O ile wzrosną rachunki za energię i gaz w 2022 roku?