Ekspert: Korytarz Południowy to deklaracja woli dywersyfikacji

14 marca 2016, 07:30 Energetyka

Południowy Korytarz Gazowy (PKG) jest bardzo ważnym projektem, który należy wspierać – stwierdziła w wypowiedzi dla agencji Trend dyrektor The Transatlantic & Caucasus Studies Institute Ziba Norman.

Gazociągi Korytarza Południowego, BP

– PKG oraz dywersyfikacja dostaw surowców energetycznych jaką daje on Europie jest bardzo ważny i należy go wspierać – uważa Norman. Dodała, że ,,jest to zarówno projekt infrastrukturalny, jak swojego rodzaju oświadczenie woli, czyli coś więcej niż tylko gazociąg”. Według szefowej instytutu w odróżnieniu od inicjowanych przez Rosję projektów gazociągowych, w szczególności South Stream, PKG pozwala zapewnić zrównoważenie interesów różnych graczy.

Mówiąc o rozbudowie Południowego Korytarza Gazowego stwierdziła, że finalnie do projektu mogą przystąpić także inne państwa takiej jak Turkmenistan, a także Iran – w przypadku jeżeli poprawie ulegnie jego wewnętrzna sytuacja polityczna.

Jak informował 1 marca BiznesAlert.pl, w trakcie posiedzenia Rady Doradczej Południowego Korytarza Gazowego przyjęto wspólną deklarację. Dwunastu ministrów m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch biorących udział w spotkaniu zorganizowanym w stolicy Azerbejdżanu zadeklarowało wolę strategicznego rozwoju współpracy krajów zaangażowanych w budowę gazociągów Korytarza Południowego. Co istotne, mimo wzrostu napięcia w regionie swoje poparcie dla projektu wyraziła także Turcja.

Projekt Południowego Korytarza Gazowego  przewiduje przesył gazu ziemnego azerskich,  gazonośnych pól Shach Deniz leżących na Morzu Kaspijskim. Gaz będzie dostarczany w ramach projektu wydobywczego Shach Deniz 2. Całkowita długość gazociągu wynosić będzie  3500 km. Trasa będzie przebiegać przez Azerbejdżan, Gruzję, Turcję docierając do Europy przez Bałkany. Gazociąg powinien przesyłać gaz do Europy już za 3 lata.

Korytarz składa się z Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP) biegnącego z Azerbejdżanu, przez Gruzję, do Turcji; będącego w budowie Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) z Turcji do Grecji oraz z planowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) z Grecji do Włoch. Koszt projektów PKG szacowany jest na ok. 45 mld dol.