Elektrociepłownia KGHM z nową instalacja oczyszczania spalin

18 kwietnia 2019, 08:45 Alert

KGHM Polska Miedź S.A. oraz spółka z Grupy Kapitałowej KGHM – „Energetyka” sp. z o.o. otworzyły nową Instalację Oczyszczania Spalin w Elektrociepłowni przy Zakładach Górniczych Lubin. Podstawowym celem Instalacji Oczyszczania Spalin jest obniżenie emisji zanieczyszczeń w spalinach i zagwarantowanie ich poziomu do wymaganego przez przepisy unijne.

fot. KGHM

Realizacja inwestycji wiąże się z zapisami Nowej Strategii na lata 2019-2013. Ze względu na bezpieczeństwo energetyczne KGHM warunkuje dalszą produkcję, co jest niezbędne dla funkcjonowania ZG Lubin i Zakładu Wzbogacania Rud, zwłaszcza w zakresie dostaw ciepła. Gwarantuje także redukcję emisji zanieczyszczeń do poziomu wymaganego przez unijne przepisy.

– Elastyczność, e-przemysł, efektywność i ekologia. To nasze priorytety strategiczne. Dzisiejsze otwarcie Instalacji Oczyszczania Spalin to konkretny przykład realizacji strategii. Pokazujemy, że ekologia to nie tylko piękne idee, ale inwestycja, która przekłada się na efektywność – podkreślał Prezes Zarządu KGHM, Marcin Chludziński w czasie uroczystego uruchomienia obiektu.

Ogromna waga tej ekologicznej inwestycji polega głównie na obniżeniu szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, przy jednoczesnym uwzględnieniu wykorzystania polskiego zasobu energetycznego, jakim jest węgiel kamienny.

– Ta inwestycja pozwoli nam dotrzymać wszystkich standardów emisyjnych tym samym przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego. Już teraz czystszym powietrzem będą mogli cieszyć się mieszkańcy Lubina, a wkrótce także pozostałych miast w Zagłębiu Miedziowym. Podobną instalację realizujemy w Elektrociepłowni w Polkowicach – powiedział Prezes Spółki „Energetyka” Wojciech Swakoń.

Dalszy rozwój „Energetyki” ma istotne znaczenie w świetle nowej strategii Polskiej Miedzi na lata 2019-2023, która zakłada m.in. zaspokojenie 50% zapotrzebowania KGHM Polska Miedź S.A. na energię elektryczną ze źródeł własnych i Odnawialnych Źródeł Energii do końca 2030 roku. ”Energetyka” odgrywać będzie ważną rolę w zakresie zapewnienia energii, zarówno z już pracujących własnych źródeł, jak również nowych projektów, np. budowa instalacji fotowoltaicznych, czy rozwój usług serwisowych w zakresie obsługi Bloków Gazowo-Parowych i Powierzchniowych Stacji Klimatyzacyjnych. Spółka jest kluczowa także w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego całej Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Jest obecna niemal na każdym z elementów łańcucha Głównego Ciągu Technologicznego, od wydobycia rudy – po przetwórstwo miedzi.

KGHM