Liderzy elektromobilności 2018 wybrani

4 grudnia 2018, 16:00 Alert

Zostali nimi BMW Group Polska, Ekoenergetyka, Garo Polska, GreenWay Polska, Magneta z Grupy Tauron oraz Nissan Sales Central& Eastern Europe. Wyróżnienia z kolei zdobyli ABB, PKN Orlen, Volvo Polska, Toyota Motor Poland, Alphabet Polska, PGE Nowa Energia, Engie Polska, Lasy Państwowe, PRE Edward Biel, Triggo, Quriers Przesyłki, Panek i ING Bank Śląski.Nagroda jest przyznawana przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych we współpracy z firmą konsultingową PwC. Uroczystość odbyła się podczas COP 24. Nagrody wręczyli Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii  oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Fot. BiznesAlert.pl
Fot. BiznesAlert.pl

– Rok 2018 był przełomowy nie tyko ze względu na powołanie do życia ustawy o elektormobilności, ale także dzięki zaangażowaniu się prywatnych firm w rozwój branży – powiedział Maciej Mazur, prezes PSPA.

– Premier Morawiecki zapewnił, że na elektromobliność zostanie wydanych 3-4 mld zł, a ok. 1000 nowych elektrycznych pojazdów zostało zamówionych przez polskie samorządy – powiedział partner PwC Piotr Michalczyk.

– Kiedy 3 lata temu razem z resortem energii rozpoczynaliśmy pracę nad projektem ustawy o elektromobliności wielu niedowierzało, że się uda. Jednak ustawa powstała i rozpisano największy przetarg publiczny na wybór pojazdów elektrycznych, dotyczył on wyboru pojazdu przyszłości. Będzie on powstawał we współpracy z NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) i ma jeździć po polskich drogach – powiedziała Jadwiga Emiliewicz. Podkreśliła, że na polskim rynku pracy mamy nie tylko inżynierów, którzy są niezbędni do rozwoju takiej technologii, ale także małych i średnich przedsiębiorców chętnych w nią zainwestować. – Polska staje się liderem elektromobilności. To my budujemy autobusy elektryczne, systemy ładowania, a jedna z polskich firm doradza Komisji Europejskiej, pomagając wyznaczyć jednolite standardy ładowania pojazdów elektrycznych. Przed nami wyzwania, w kwestii rynku pojazdów osobowych. Zdaniem Emilewicz przełom, który następuje w elektromobilności daje szansę na stworzenie polskiego samochodu elektrycznego, a rodzimi przedsiębiorcy mogą w nim uczestniczyć. – W tym roku zarejestrowano 1100 pojazdów elektrycznych, może się wydawać, że to niewiele, jednak w porównaniu z rokiem ubiegłym notujemy wzrost o 300% – dodała minister.  Jak podaje raport PSPA w kolejnych latach można się spodziewać 100-procentowego wzrostu.

Jak powiedział premier Morawiecki jesteśmy gotowi na obniżanie akcyzy na pojazdy elektryczne – przypomniała.

– Nasz rząd przygotował kompletną legislację dotyczącą elektromobilności. Rozwiązania prawne dotyczą m.in. zasad wsparcia finansowego udzielanego przez Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, ładowania pojazdów zeroemisyjnych czy budowy takich pojazdów. Do 2020 roku będziemy starać się rozdysponowywać funduszami w taki sposób, aby powstała sieć stacji ładowania. Zostaną one rozbudowane w dużych miastach, na trasach przelotowych i w mniejszych miejscowościach – powiedział minister energii, Krzysztof Tchórzewski.

Bartłomiej Sawicki