Kurtyka: Polska powinna brać udział w rewolucji elektromobilności

21 listopada 2019, 06:00 Energia elektryczna

Elektromobilność to ogromny rynek, który doprowadzi do przewartościowania łańcuchów przemysłowych na całym świecie; ważne jest, by Polska brała również w tym udział – podkreślił w środę minister klimatu Michał Kurtyka.

Michał Kurtyka / fot. Ministerstwo Środowiska

Minister klimatu brał udział w środę wieczorem w uroczystej gali, podczas której nagrodzone zostały firmy oraz spółki, które angażują się w rozwój zrównoważonego transportu na świecie. Wydarzenie poprzedzało czwartkowy Global e-Mobility Forum, które odbędzie się na PGE Narodowym. Jest ono organizowane przez polską prezydencję COP24.

Kurtyka, przywołując słowa premiera Mateusza Morawieckiego podkreślił, że bardzo ważne jest, byśmy podjęli wyzwanie przyszłości i poszli w kierunku podniesienia jakości życia Polaków. „Tym – chciałbym – żeby zajmował się mój resort. Jednym z tych ważniejszych elementów, które dotykają nas na co dzień, są kwestie związane z komunikacją, ze smogiem, hałasem, z emisjami transportowymi” – wskazał.

Szef resortu klimatu dodał, że dlatego polski rząd chce wspierać elektromobilność, która generować będzie także lepsze miejsca pracy dla obywateli. Przyczyniać się będzie ona również do poprawy jakości powietrza, szczególnie w miastach.

„Elektromobilność to jest nieprawdopodobnie wielki rynek, który się rozwija i doprowadzi do przewartościowania łańcuchów przemysłowych na całym świecie. Ważne, by Polska od samego początku znalazła się na jak najlepszej pozycji w tym globalnym łańcuchu” – zaznaczył Kurtyka.

Minister przypomniał w trakcie gali, że wyzwania elektromobilności znalazły się w agendzie ubiegłorocznego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. W jego trakcie przyjęto Katowickie Partnerstwo dla Elektromobilności, które było inicjatywą Polski i Wielkiej Brytanii. Deklarację poparły 44 państwa, reprezentujące ponad połowę światowej populacji. Celem partnerstwa jest zrzeszenie państw, regionów, miast, a także instytucji, organizacji pozarządowych i firm działających na rzecz rozwoju elektromobilności. Sposobem na realizację tego zadania jest międzynarodowa współpraca i wymiana doświadczeń w tym obszarze. Szczególnie istotne ma być wsparcie prac badawczo-rozwojowych w technologiach związanych z elektromobilnością, budowa infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, tworzenie systemu zachęt dla nabywców pojazdów, wyznaczanie celów w zakresie elektrycznej floty oraz zamówień publicznych. Ważnym narzędziem do realizacji tego celu ma być fundusz, powołany przez Polskę wspólnie z Bankiem Światowym w ramach Funduszu Powierniczego Mobilności i Logistyki (MOLO).

Kurtyka podkreślił, że wiele Polskich firm już stawia na elektromobilność, wykorzystuje ją do budowy swoich przewag nad konkurencją. Wskazał, że Polska jest największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej; w naszym kraju znajduje się też duża fabryka produkująca baterie litowo-jonowe. Zaznaczył, że w Polsce produkowane są najbardziej wydajne stacje do ładowania w Europie.

Nagrody „Global E-Mobility Leader 2019” przyznano: ABB Group, LG Chem, Nissan Motor Corporation, Tesla oraz Volkswagen AG. W trakcie gali PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) oraz PwC ogłosiły także laureatów drugiej edycji rankingu „Lider Elektromobilności 2019”, którego celem było wyróżnienie podmiotów najbardziej zaangażowanych w rozwój rynku zeroemisyjnego transportu w Polsce. Nagrody otrzymały firmy innogy Polska i Solaris Bus & Coach. Wyróżniono także Krakowski Holding Komunalny, stołeczne Miejskie Zakłady Autobusowe, Mercedes-Benz Polska, Johnson Matthey Battery Systems i Volkswagen Group Polska.

Polska Agencja Prasowa