Elektromobilność: KE sfinansuje rozwój stacji ładowania w Europie Środkowej

12 lipca 2017, 07:15 Alert

Komisja Europejska ogłosiła 23 czerwca 2017, że w ramach mechanizmu Connecting Europe Facility konsorcjum firm E.ON i MOL (węgierska spółka paliwowa) otrzymają fundusze na budowę 40 stacji ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Rumunii. W ramach projektu powstaną także stacje ładowania w 5 innych krajach Europy Środkowo – Wschodniej. 

fot. pixabay.com

Project NEXT-E został wybrany spośród 152 inicjatyw zgłoszonych w ramach naboru wniosków. Na sfinansowanie 40 stacji ładowania firmy otrzymają 18,84 miliona euro.

Na terenie Rumunii powstanie sieć ładowarek zlokalizowanych przy stacjach dystrybucji paliw sieci MOL oraz E.ON przy głównych trasach drogowych łączących między innymi miasta: Arad, Bukareszt, Konstanca. Zapewniając przejezdność przez kraj. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w związku ze wzrostem popularności samochodów elektrycznych w Rumunii ale także będzie to element infrastruktury mającej podnieść atrakcyjność turystyczną Rumunii.

W ramach projektu NEXT-E powstanie także łącznie 222 stacji ładowania na terenie 5 krajów: Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii i Chorwacji. W projekt zaangażowane są również Nissan, BMW Group.

W Rumunii stopniowo wzrasta zainteresowanie zakupem samochodów elektrycznych i hybrydowych. Na razie większą popularnością cieszą się hybrydy. Od 18 maja 2016 roku działają w Rumunii dwa programy wsparcia dla osób i firm kupujących nowe samochody elektryczne lub hybrydowe: Rabla Classic i Rabla Plus. W ramach dotacji Rabla Plus można uzyskać do 10.000 euro na zakup samochodu elektrycznego. Rumuńskie Ministerstwo Środowiska wspiera także program złomowania samochodów starszych niż 8 letnie.

Rumunia jest drugim najuboższym krajem Unii Europejskiej, z niemal 20 milionami mieszkańców.

Business-Review.eu/Agata Rzędowska