font_preload
PL / EN
Energetyka Innowacje 29 marca, 2019 godz. 11:00   
REDAKCJA

Popiołek: Chcemy popularyzować elektromobilność. KE jest temu przychylna

EV elektromobilność PGE Nowa Energia Ładowarka PGE Nowa Energia | fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

– Naszym celem jest popularyzacja elektromobilności. Komisja Europejska jest jej przychylna jako sposobowi na ograniczenie emisji z transportu – powiedział Marek Popiołek z Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologii w Ministerstwie Energii podczas panelu „Jak rozpędzić elektromobilność w Polsce – metody finansowania” na Kongresie MOVE w Poznaniu. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

– Przekazaliśmy projekt do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych, chcemy, by był on jak najlepiej dostosowany do potrzeb rynku. Praca nad nim jeszcze potrwa, uwagi były rozbieżne. Wynikało z nich, że w niektórych miejscach okazujemy zbyt duże lub małe wsparcie, niektóre obszary trzeba było rozszerzyć – powiedział Popiołek.

– Naszym celem jest to, by w Polsce było jak najwięcej samochodów elektrycznych. Środki wsparcia będą też musiały być zgłoszone w Komisji Europejskiej. Z punktu widzenia KE, popularyzacja elektromobilności i ograniczenia emisji z transportu są korzystnym zjawiskiem – ocenił.

– Pojawiają się opinie, że tryb konkursowy pozwoli zachować pełną transparentność, chcemy sprawdzić jak ten system będzie działał. Jeśli się sprawdzi, będziemy go kontynuować, jeśli zaś nie będzie się on cieszył zainteresowaniem, będzie trzeba zmienić ustawę pod tym kątem – dodał.

Pierwsze konkursy dla przedsiębiorców mają odbyć się kilka tygodni po publikacji rozporządzenia przez ministra energii.

– Chcemy jak najszybciej uruchomić konkursy na rozbudowę infrastruktury, by uniknąć zarzutu, że promujemy samochody elektryczne, których nie ma gdzie ładować. Infrastruktura powinna być pierwszą rzeczą, którą będziemy wspierać. Chcemy wyważyć nasze pomysły tak, by zachować profesjonalizm i jakość tego, co będzie budowane – zakończył.