Boom na elektromobilność, ale na Ukrainie

9 marca 2018, 07:15 Alert
Elektryczny ekosystem Nissana. Fot. BiznesAlert.pl, elektromobilność
Elektryczny ekosystem Nissana. Fot. BiznesAlert.pl

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością na Ukrainie. Sprowadzanych jest coraz więcej pojazdów, co przekłada się na zwiększenie wykorzystania punktów do ich ładowania. O boomie na elektromobilność myśli również Polska.

Spółka Ukrgazwydobywania (spółka zależna Naftogazu – przyp. red.) jest zaskoczona wykorzystaniem punktów ładowania pojazdów elektrycznych, zamontowanych na należących do nich stacjach benzynowych w Charkowie. – W ciągu trzech miesięcy od instalacji pierwszych punktów, pojazdy elektryczne były ładowane blisko 1380 razy! To oznacza, że dziennie pojazdy ładowało 15 klientów. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie i tendencje na rynku, w 2018 roku zaplanowano zainstalowanie takich punktów na większości stacji Ukrgazwydobywania (spółka posiada 19 stacji w Charkowie i obwodzie charkowskim – przyp. red.)

Warto również wspomnieć, że Kijów stawia na rozwój elektromobilności. Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia regulacjami, do 31 grudnia 2018 roku pojazdy z napędem elektrycznym, które zostaną wwiezione na Ukrainę i zostaną tam sprzedane, będą zwolnione z podatku VAT i akcyzy. Wcześniej takie pojazdy były objęte 16,8 proc. stawką podatku VAT i 105 euro akcyzy. Jak informowała agencja UNIAN, między styczniem a listopadem 2017 roku nad Dniepr importowano 2 274 pojazdów (wzrost o 13 procent). Ponadto komisja ds. podatków ukraińskiego parlamentu pracuje nad projektem ustawy, który ma wpłynąć na rozwój infrastruktury dla samochodów elektrycznych.

Łącznie w 2017 roku na Ukrainie zarejestrowano 3265 pojazdów elektrycznych, co w porównaniu z 2016 rokiem oznacza wzrost o 91 proc. Z kolei, jak wynika z danych Ukrautoprom (Stowarzyszenia Ukraińskich Producentów Samochodów Silnikowych – przy. red.), między styczniem a lutym 2018 roku, a więc po wprowadzeniu nowych regulacji, pierwotna liczba rejestrowanych pojazdów elektrycznych (nowych i używanych) wyniosła 482. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym oznacza to wzrost o 60 proc. Przy czym liczba rejestrowanych, używanych aut elektrycznych wzrosła, podczas gdy nowych spadła o 19 proc. Najwięcej zarejestrowano samochodów marki Nissan Leaf. Jego sprzedaż wzrosła o 32 proc. do 346 sztuk. Jednocześnie stanowią one 96 proc. floty używanych samochodów. Drugie miejsce zajął BMW i3 (316 sztuk). Zarejestrowano 30 pojazdów tej marki (sześciokrotny wzrost) z czego 18 używanych. Na trzecim miejscu uplasowała się Tesla Model S – 30 zarejestrowanych pojazdów, z czego 14 używanych. Ponadto po raz pierwszy nad Dnieprem zarejestrowano pojazdy następujących marek: Hyundai Ioniq (7 samochodów), Tesla Model X (4 samochody) i Chevrolet Volt (2 samochody).

Polska a elektromobilność

Na rozwój transportu elektrycznego liczy również Polska. 5 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z przyjętymi regulacjami, nabywcy elektryków bądź pojazdów napędzanych wodorem nie zapłacą akcyzy i będą zwolnieni z opłat za parkowanie w strefach płatnego parkowania. Ponadto powstać ma sieć punktów umożliwiających ładowanie wspomnianych pojazdów. Jak wynika z przyjętego wcześniej przez rząd Planu Rozwoju Elektromobilności, po polskich ulicach do 2025 roku ma jeździć milion samochodów elektrycznych.

Interfax/Unian/Kyiv Post/Piotr Stępiński