Elektrownia Bełchatów świętuje 45-lecie

20 stycznia 2020, 18:00 Alert

W tym roku Elektrownia Bełchatów należąca do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE obchodzi jubileusz 45-lecia. Przez ten czas była i nadal jest nie tylko najważniejszym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej pokrywając w niektórych latach aż 22 procent krajowego zapotrzebowania na energię, ale także gwarantem bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. Paliwo do produkcji prądu w Elektrowni Bełchatów dostarcza pobliska Kopalnia Bełchatów, która w tym roku również obchodzi 45 urodziny.

fot. PGE GIEk

Nowoczesność i niskoemisyjność

Przez ostatnie 45 lat Elektrownia Bełchatów przeszła niezwykłą metamorfozę. Dzięki dotychczas zrealizowanym i nadal prowadzonym działaniom inwestycyjnym i modernizacjom o charakterze proekologicznym bełchatowski kompleks spełnia wszystkie normy dotyczące emisji i jest jedną z najnowocześniejszych elektrowni na świecie. To dzięki Państwa energii i zaangażowaniu jesteśmy gotowi do kolejnych wyzwań, które prowadzą do nowoczesnej i niskoemisyjnej gospodarki. Nasza wysoka pozycja na krajowym rynku energii, to zasługa całych pokoleń energetyków, także tych z elektrowni w Bełchatowie.– mówił Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych Polskiej Grupy Energetycznej.

Położona w centrum kraju Elektrownia Bełchatów od końca lat 90. XX w. jest wytwórcą ok. 22 procent energii elektrycznej w Polsce. Oznacza to, że co piąta kilowatogodzina zużywana przez polskiego odbiorcę pochodzi z bełchatowskiej elektrowni. Obecna moc osiągalna elektrowni wynosi 5 102 MW. Energię elektryczną wytwarza obecnie 12 bloków energetycznych, na czele z największą i najnowocześniejszą jednostką opalaną węglem brunatnym w Polsce o mocy 858 MW i sprawności brutto ok. 42 proc. Elektrownia Bełchatów przez cały okres swojej działalności generuje energię elektryczną spełniając obowiązujące normy środowiskowe. To właśnie w Bełchatowie uruchomiono w 1994 roku pierwszą w Polsce instalację odsiarczania spalin a łącznie na inwestycje proekologicznie przeznaczonych zostało ok. 9 mld zł. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych na świecie technologii, począwszy od lat 90. do chwili obecnej, w Elektrowni Bełchatów emisja dwutlenku siarki zredukowana została o ponad 89 proc., tlenków azotu o 45 proc., a pyłów o 97 proc. Bełchatowska elektrownia pozostaje największą w Europie elektrownią konwencjonalną opalaną węglem brunatnym pełniącą ważną, stabilizującą rolę w polskim systemie elektroenergetycznym.

Czterdzieści pięć lat obecności na gospodarczej mapie Polski jako krajowy lider wytwarzania energii elektrycznej w czasach ogromnej dynamiki procesów ekonomicznych i społecznych, zasługuje na uznanie. Bełchatowska elektrownia jest ważną częścią polskiej gospodarki, a dla regionu synonimem dynamicznego rozwoju. Bycie filarem polskiej energetyki to ogromne wyzwanie. To wyjątkowa misja w czasach, w których od stałych dostaw energii elektrycznej zależy jakość i standard naszego życia, a także szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Możemy i chcemy tę rolę odgrywać nadal – podkreślił w swoim przemówieniu Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Dyrektor Elektrowni Bełchatów Andrzej Legeżyński wspominał najważniejsze chwile w 45-letniej historii bełchatowskiego zakładu, zwracając uwagę na fakt, że w uroczystej akademii wzięło udział wiele osób, które uczestniczyły w budowie elektrowni i były świadkami jej największych sukcesów.

Dziękuję wszystkim obecnym i byłym pracownikom a także kadrze kierowniczej Elektrowni Bełchatów! To Wy ukształtowaliście gospodarczy i społeczny wizerunek Elektrowni Bełchatów i dzięki Wam wyznaczone zadania są realizowane z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, wymagań środowiskowych i wysokiej jakości technicznej – mówił Andrzej Legeżyński, dyrektor Elektrowni Bełchatów.

Podczas uroczystości dyrektor wraz z prezesami Ryszardem Wasiłkiem i Robertem Ostrowskim wręczyli dziesięciu zasłużonym pracownikom Elektrowni Bełchatów pamiątkowe statuetki z okazji jubileuszu 45-lecia istnienia zakładu.

PGE GIEK

Borchardt: Komisja Europejska przyjrzy się rekompensatom cen energii w Polsce