Kontrowersyjna elektrownia Datteln 4 już działa

1 czerwca 2020, 12:45 Alert
Elektrownia Datteln. Źródło: Wikicommons
Elektrownia Datteln. Źródło: Wikicommons

W towarzystwie głośnych, ale pokojowych protestów, firma energetyczna Uniper oficjalnie uruchomiła swoją kontrowersyjną elektrownię węglową Datteln 4 w sobotę 30 maja 2020.

Uruchomienie Elektrowni Datteln 4

Elektrownia ruszyła prawie dziesięć lat później niż planowano przez Bpędy w planowaniu, zawieszenie konstrukcji narzucone przez sądy w międzyczasie oraz awarie techniczne podczas operacji próbnej. Uniper broni się przed krytyką ze strony organizacji ekologicznych i twierdzi, że Datteln 4 to najmocniejsza i najbardziej przyjazna dla środowiska ze wszystkich elektrowni węglowych w Niemczech. Ma on zastąpić kilka starszych elektrowni. Komisja węglowa odradzała rządowi federalnemu włączanie nowych elektrowni węglowych do sieci, ale ten postąpił inaczej, chociaż oficjalnie Niemcy zadeklarowały, że odejdą od węgla do 2038 roku.

Przeciwko uruchomieniu elektrowni Datteln 4 ostro protestował szereg organizacji ekologicznych, jak Fridays For Future, Greenpeace i NABU, ale swoje niezadowolenie przyszli wyrazić też byli górnicy węgla kamiennego – ostatnia kopalnia została w Niemczech zamknięta w 2018 roku, a Datteln 4 będzie opalana węglem z importu, głównie z Rosji i Kolumbii.

WDR/Michał Perzyński

Perzyński: Spór o ostatnią elektrownię węglową w Niemczech nie jest czarno-biały