Elon Musk chce otwierania, a nie zamykania elektrowni jądrowych

29 sierpnia 2022, 10:30 Alert

Elon Musk nawołuje do otwierania, a nie zamykania elektrowni jądrowych. Twierdzi, że zamykanie zakładów jest „szalone”.

Elon Musk. Źródło Wikicommons
Elon Musk. Źródło Wikicommons

Musk popiera atom

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a dyskusja o elektrowniach jądrowych nadal trwa. Od początku problemów w sektorze energetyki, w dyskusję włącza się znany przedsiębiorca, Elon Musk. Ostatnio napisał  w mediach społecznościowych o tym, że państwa powinnny rozwijać energetykę jądrową tworząc kolejne zakłady zamiast zamykać obecne. Musk skomentował na Twitterze w sobotę 27 sierpnia, że zamykanie elektrowni jądrowych jest złe dla środowiska. Dodał, że takie decyzje są „szalone” dla bezpieczeństwa narodowego.

Elon Musk w ostatnim czasie rozwija działania firmy SpaceX, która zajmuje się systemem Starlink, czyli szybkim Internetem dla mieszkańców wsi i okolic miast. W tym samym czasie jako filantrop i aktywny przedsiębiorca, angażuje się w sektor energetyki w związku z panującym kryzysem.

Już w marcu szef Tesli, nawoływał do inwestowania w atom. Odnosił się w szczególności do polityki Niemiec, gdzie zgodnie planem ostatnie trzy działające elektrownie jądrowe, miały zostać wyłączone z użytku jeszcze w 2022 roku. Musk podkreślał w swoich komentarzach, że elektrownie jądrowe są lepsze dla środowiska niż spalanie węglowodorów, które i tak są trudno dostępne ze względu na inwazję Rosji na Ukrainie. Dodatkowo, co podkreśla przedsiębiorca, Europa jak i cały świat, nie mają rozwiniętej energetyki ze źródeł odnawialnych, która pozwoliłaby na wypełnienie luki energetycznej po Rosji. Najlepszy kompromisem, według Muska, jest więc energia jądrowa.

Twitter/Maria Andrzejewska

Młynarkiewicz: Żadna elektrownia jądrowa nie jest zaprojektowana na wypadek prowadzenia wojny (ROZMOWA)