Rosyjski atom na Białorusi spełnia standardy bezpieczeństwa

5 marca 2021, 06:45 Alert
elektrownia ostrowiec
Budowa elektrowni jądrowej w Ostrowcu / fot. Białoruska Elektrownia Jądrowa

Wstępny raport ekspertów Europejskiej Grupy Regulatorów Bezpieczeństwa Nuklearnego zawiera wniosek, że budowa rosyjskiego atomu na Białorusi w Elektrowni Ostrowiec spełnia standardy bezpieczeństwa w najważniejszych obszarach.

Ustalenia ekspertów to owoc ich wizyty w Elektrowni Ostrowiec z 9-10 luteo 20201 roku. Odnotowali oni postępy wdrożenia zaleceń bezpieczeństwa przedstawionych wcześniej na skutek niepokojących wieści o usterkach i zaniedbaniach w Ostrowcu. Pełny raport na temat obiektu budowanego przez rosyjski Rosatom ma zostać przygotowany do końca 2021 rok. Eksperci mają odwiedzić obiekt jeszcze raz w maju lub czerwcu tego roku.

Litwa sprzeciwia się budowie atomu rosyjskiego na Białorusi ze względów bezpieczeństwa, obawiając się usterki, która zagrozi jej stolicy znajdującej się 20 kilometrów od tego obiektu. Kraje bałtyckie i Polska zdecydowały, że nie będą importować energii z Elektrowni Ostrowiec, podważając rentowność tego przedsięwzięcia. Białoruś podjęła wysiłki na rzecz wykorzystania energii na jej rynku oraz sprzedaży do Rosji.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Kloc: Elektrownia Ostrowiec jest kolejnym koniem trojańskim Kremla